"Nie" dla modyfikowanej genetycznie kukurydzy
Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej
Wsi wystosowała list otwarty do prezydenta, premiera,
ministrów rolnictwa oraz środowiska, a także członków Parlamentu
Europejskiego, wzywający do niedopuszczenia do uprawy i sprzedaży
w Polsce modyfikowanej genetycznie kukurydzy.
15.09.2004 21:45
8 września Komisja Europejska zgodziła się na wprowadzenie do obrotu modyfikowanych genetycznie nasion. Na unijnym rynku, czyli także w Polsce, można sprzedawać i uprawiać 17 gatunków nasion kukurydzy modyfikowanej genetycznie. Decyzja dotyczy ziaren kukurydzy o symbolu MON 810, produkowanych przez amerykański koncern Monsanto, które są odporne na działanie szkodników.
W liście "Stop dla GMO w Polsce" (GMO - genetycznie modyfikowane organizmy) potępiono decyzję podjętą przez Komisję i wezwano polski rząd do wyrażenia formalnego sprzeciwu przeciwko uprawie i sprzedaży takiej kukurydzy w Polsce, ponieważ "stanowi ona zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz dla środowiska naturalnego".
Zdaniem przedstawicieli Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi, genetycznie modyfikowana żywność, w tym przypadku kukurydza, zagraża ekologicznym i tradycyjnym uprawom ze względu na proces krzyżowego zapylania roślin modyfikowanych i wolnych od genetycznych zmian.
W liście napisano, że Austria i Włochy już wprowadziły zakaz uprawy i sprzedaży MON 810, a Belgia wykazuje duży niepokój tymi uprawami.
"Uważamy, że Polska nie powinna mieć udziału w uprawie ani sprzedaży roślin i żywności GM (genetycznie modyfikowanej). Przeciwnie, powinna zadeklarować się jako strefa wolna od GMO i tworzyć wizerunek kraju, w którym produkuje się wysokiej jakości żywność metodami przyjaznymi środowisku w ekologicznych i tradycyjnych gospodarstwach, i w ten sposób wychodzić naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, pragnących zdrowej i bezpiecznej żywności" - czytamy w liście.
Żywność genetycznie modyfikowana wzbudza wiele kontrowersji. KE wstrzymała się z podjęciem decyzji w sprawie projektu dyrektywy, która ma określić maksymalny próg obecności organizmów GM w nasionach i jednocześnie je zalegalizować. Tym zagadnieniem zajmie się nowa Komisja, która zacznie pracować 1 listopada.
Międzynarodową Koalicję dla Ochrony Polskiej Wsi w listopadzie 2000 roku zainicjowało 41 organizacji z 18 krajów. Jej celem jest prowadzenie krajowej i międzynarodowej kampanii na rzecz ochrony polskiej wsi.