Nie będzie decyzji w sprawie liczenia polskiego deficytu
W programie rozpoczynającego się we
wtorek spotkania ministrów finansów UE nie przewidziano decyzji w
sprawie sposobu liczenia polskiego deficytu - poinformowały służby prasowe Rady UE i Komisji Europejskiej.
We wtorek unijni ministrowie finansów będą rozmawiać o tym, jak poprawić realizację paktu euro (tzw. paktu stabilizacji i rozwoju), którego głównym i najtrudniejszym do spełnienia kryterium jest nieprzekraczający 3% deficyt budżetowy.
Ale "Interpretacja danych dotyczących deficytu Polski nie jest w programie Rady" - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Gerassimos Thomas, komentując poniedziałkowe informacje "Rzeczpospolitej".
Dziennik napisał, że na rozpoczynającym się w Brukseli spotkaniu ministrów finansów Polska ma uzyskać zgodę pozostałych krajów na włączenie otwartych funduszy emerytalnych do finansów publicznych państwa, co poprawiłoby polski deficyt. Pozwoliłoby to nam na szybsze skorygowanie deficytu (do maksymalnych 3%) i tym samym wejście do strefy euro już w 2009 r.
Thomas przypomniał ponadto, że Eurostat (unijny urząd statystyczny) zadecydował, że OFE nie można traktować jako części finansów publicznych. Negocjacje w tej sprawie się skończyły, decyzja Eurostatu pozostaje wiążąca - powiedział.
Eurostat - za przyzwoleniem większości państw członkowskich - postanowił latem, że fundusze emerytalne nie gwarantujące wysokości świadczeń nie powinny być wliczane do finansów publicznych. Polska dostała okres przejściowy do 2007 r. na skorygowanie statystyk deficytu budżetowego do wymagań Eurostatu.