Trwa ładowanie...
d6jbil1

Nicolas Sarkozy przesłuchany w związku z finansowaniem kampanii w 2012 r.

• Chodzi o skandal wokół fałszowania faktur i płatności za kampanię
• Formalnym śledztwem objęto cztery wysoko postawione osoby
• Śledztwo wykazało nadużycia finansowe na dużą skalę
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nicolas Sarkozy przesłuchany w związku z finansowaniem kampanii w 2012 r.
(Wikipedia)
d6jbil1

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy został we wtorek przesłuchany przez sędziów śledczych w sprawie finansowania kampanii prezydenckiej w 2012 roku - poinformowała agencja AFP.

Pełniący urząd w latach 2007-2012 Sarkozy, przywódca centroprawicowej partii Republikanie (wcześniej Unia na rzecz Ruchu Ludowego - UMP) i kandydat w wyborach prezydenckich w 2017 roku, został przewieziony do siedziby prokuratury finansowej na przesłuchanie w tzw. aferze Bygmaliona. Chodzi o skandal wokół fałszowania faktur i płatności za kampanię prezydencką Sarkozy'ego z 2012 roku.

Formalnym śledztwem objęto cztery wysoko postawione osoby, w tym szefa i skarbnika kampanii.

d6jbil1

Afera Bygmaliona pochodzi od nazwy specjalizującej się w promocji i komunikacji firmy Bygmalion, która obsługiwała kampanię wyborczą byłego prezydenta. Śledztwo wykazało nadużycia finansowe na dużą skalę, które miały na celu ukrycie przekraczających dopuszczalne limity sum wydanych na kampanię prezydencką Sarkozy'ego przed wyborami.

Wysokość budżetu na kampanie regulowana jest prawem, aby była ona równa dla kandydatów i dla tych, którzy startowali w drugiej turze wyborów, wynosiła ona w 2012 roku 22,5 mln euro.

Fałszywe faktury na wydatki w wysokości ok. 18 mln euro wystawiono na konto partii UMP, podczas gdy powinny one zostać wystawione na sztab Sarkozy'ego.

W opublikowanej w ubiegłym miesiącu książce Sarkozy napisał: "Bez wątpienia trudno będzie w to uwierzyć, ale przysięgam, że to najszczersza prawda: nie wiedziałem nic o tej firmie, dopóki nie wybuchł skandal".

d6jbil1

Zobacz również: Sarkozy ostro o muzułmanach

d6jbil1

Podziel się opinią

Share
d6jbil1
d6jbil1
Więcej tematów