Polska"NFZ przeznacza za mało środków na hospicja dziecięce"

"NFZ przeznacza za mało środków na hospicja dziecięce"

Rzecznik praw dziecka Ewa Sowińska zwróciła
się do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jacka Paszkiewicza o
zwiększenie środków na opiekę paliatywną nad dziećmi.

Zdaniem Sowińskiej, środki przeznaczane przez NFZ na finansowanie hospicjów dziecięcych "rażąco odbiegają od rzeczywistych kosztów". Rzecznik praw dziecka podkreśliła, że jeśli nakłady na opiekę paliatywną nie zostaną zwiększone, funkcjonowanie wielu hospicjów będzie niemożliwe. Uznała działanie Funduszu za "głęboko nieetyczne i sprzeczne z prawami dziecka".

"Negatywne konsekwencje poniosą wyłącznie śmiertelnie chore dzieci i ich rodziny. Zostaną bowiem pozbawione fachowej i rzetelnej opieki, którą niosą pracownicy hospicjów" - napisała RPD w liście do prezesa NFZ.

Sowińska przeciwna jest także ograniczaniu liczby pacjentów "nienowotworowych" w hospicjach. Jej zdaniem obecnie, dzięki wczesnemu rozpoznawaniu i nowoczesnym metodom leczenia, wiele rodzajów nowotworów przestało być chorobami śmiertelnymi, natomiast takimi "pozostały i dominują" schorzenia neurologiczne oraz wady wrodzone. "Jest to nic innego jak niezrozumiała selekcja możliwości opieki nad nieuleczalnie chorymi dziećmi w zależności od rozpoznania" - uważa RPD.

Limitowaniu, czyli ograniczaniu liczby dzieci dotkniętych nieuleczalnymi schorzeniami innymi niż nowotworowe, objętych opieką w hospicjach, sprzeciwiał się także Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski.

RPO dwukrotnie już występował w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia. Resort zapowiedział rezygnację z limitowania w 2007 roku oraz odejście od zobowiązywania świadczeniodawców do każdorazowego uzyskiwania zgody dyrektora wojewódzkiego oddziału NFZ na udzielanie świadczenia ponad określony limit dziecku choremu na chorobę inną niż nowotworową. Jednak ograniczeń nie zniesiono, a jedynie podniesiono limit z 40% do 50% w stosunku do liczby dzieci chorych na choroby nowotworowe.

W odpowiedzi na pismo rzecznika, w tym tygodniu resort poinformował, że kwestionowany przepis "nie znajduje uzasadnienia i powinien zostać usunięty zgodnie z opiniami Konsultanta Krajowego w dziedzinie Medycyny Paliatywnej oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie pediatrii" oraz, że zostało już wszczęte postępowanie w sprawie oceny tego zarządzenia. (mg)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)