Trwa ładowanie...
d320yi9
zdrowie
29-08-2004 20:55

NFZ: nieprawidłowości w finansowaniu usług medycznych

Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia
wykrył nieprawidłowości w finansowaniu usług medycznych. Po
zbadaniu ponad miliona dwustu tysięcy świadczeń, 317 okazało się
przyznanych niezgodnie z prawem - powiedział dyrektor opolskiego NFZ Kazimierz Łukawiecki.

d320yi9
d320yi9

W wyniku wykrytych nieprawidłowości opolski oddział NFZ stracił kilkanaście tysięcy złotych. Pieniądze zostały już odzyskane, a na łamiących przepisy nałożyłem kary - zapewnił Łukawiecki, który o kilkunastu najpoważniejszych naruszeniach zawiadomił prokuraturę.

Zdaniem Łukawieckiego, nieprawidłowości, które ujawniono podczas kontroli, mają charakter incydentalny. Nie można tu mówić o celowym oszukiwaniu NFZ przez potencjalnie nieuczciwych świadczeniodawców. To nie jest metoda na wyprowadzanie pieniędzy z systemu - podkreślił dyrektor NFZ.

Nie chodzi nam o łapanie złodzieja- dodał. - To raczej chęć wykorzystania możliwości, jakie daje elektroniczny rejestr usług medycznych, bo fundusz musi kontrolować wydawane pieniądze. Według wyników kontroli, na Opolszczyźnie nie było placówek, które nagminnie "wyciągały" pieniądze z systemu.

Kontrola NFZ wykorzystała elektroniczny system rejestracji usług medycznych, jaki funkcjonuje w woj. opolskim. Pracownicy NFZ sprawdzali, czy na Opolszczyźnie są wykonywane świadczenia pośmiertne. Na 1 200 tys. badanych świadczeń 317 okazało się niezgodnych z rzeczywistością. Np. pacjent zmarł po 7 dniach pobytu w szpitalu, a na papierze hospitalizacja trwała jeszcze trzy dni, za które Fundusz zapłacił - wyjaśnił Łukawiecki.

d320yi9

Inne przykłady dotyczą środków ortopedycznych: wózek inwalidzki został przekazany pacjentowi kilka miesięcy po jego śmierci; środki higieniczne trafiły do kogoś, kto zmarł miesiąc wcześniej.

Łukawiecki dodał, że w najbliższym czasie zostaną skontrolowane także świadczenia w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). W kilku przypadkach mamy do czynienia z nieuzasadnionym zwiększeniem liczby aktywnych pacjentów w placówkach POZ - powiedział.

Współpracujemy z policją, prowadzimy pewne istotne obliczenia, które będą miały dalszy ciąg. To są pieniądze publiczne, które muszą być przedmiotem szczegółowego zainteresowania -zapowiedział.

Dyrektor opolskiego NFZ dodał, że jest gotów do wprowadzenia pilotażowego programu elektronicznych kart chipowych dla wszystkich ubezpieczonych. Takie karty będą, jego zdaniem, jeszcze lepszym narzędziem kontroli i wiedzy o świadczeniach, z których korzystał pacjent. To wyeliminuje możliwość wystąpienia przekłamań, czy też przekrętów w służbie zdrowia - podsumował.

d320yi9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d320yi9
Więcej tematów