PolitykaNeumann: jesteście ekipą Pinokiów. Co dalej z polską armią?

Neumann: jesteście ekipą Pinokiów. Co dalej z polską armią?

- Jesteście ekipą Pinokiów, którzy są tak wystrugani, że nosy wam się wydłużają w sposób nieprawdopodobny - powiedział do posłów PiS Sławomir Neumann. W niedzielne przedpołudnie politycy koalicji i opozycji dyskutowali o tematach ubiegłego tygodnia.

Neumann: jesteście ekipą Pinokiów. Co dalej z polską armią?
Źródło zdjęć: © PAP | Rafał Guz
Zuzanna Śmigiel

Czy zmiany w wojsku prowadzą do osłabienia pozycji Polski w Europie? Jakie kompetencje ma szef MON? Co będzie dalej z ministrem Waszczykowskim? I czy napięta sytuacja na Ukrainie to prowokacja Rosji? To główne tematy dyskusji w programie "Kawa na ławę" w TVN24. Goścmi Bogdana Rymankowsiego byli Sławomir Neumann (PO), Adam Szłapka (N), Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15), Piotr Zgorzelski (PSL), Paweł Much (PiS) i Joachim Brudziński (PiS).

Co dalej z polską armią?

Politycy opozycji już od kilku tygodni utrzymują, że Antoni Macierewicz dąży do destrukcji i destabilizacji struktur wojskowych. Zdaniem Piotra Zgorzelskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego to sytuacja bez precedensu, ponieważ w armii obecnie jest 71 generałów, ze czego tylko 6 posiada trzy gwiazdki. Taka sytuacja poważanie zagraża bezpieczeństwu kraju, a przenosząc ją na płaszczyznę międyznarodową, osłabia pozycję Polski w strukturach europejskich. Do tego dochodzi sprawa wyjścia z Europusu, który, jak zauważył minster Mucha, nie jest strukturą unijną, ale, jak skontorował Zgorzelski, rzuca cień na całokształt poczyniań Ministerstwa Obrony Narodowej oraz całego PiS-u.

- Rezygnacja z Eurokorpus fatalnie się wpisuje w całą narrację PiSu - powiedział poseł PSL.

Macierewicz solą w oku

Temat szefa MON Anotniego Macierewicza od kilku tygodni nieprzerwanie króluje na ustach opozycji, która upatruje w nim wielkiego destruktora polskiej obronności.

- Mieliśmy do czynienia z teatrem. Pisanie listów wynikało z tego, że Duda boi się spotkania w cztery oczy z Macierewiczem. Prezydent wyszedł z ulgą, bo nie został zbesztany przez Macierewicza - mówił Sławomir Neumann. Na co Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15) odparła, że nie jest istotna forma komunikacji, tylko narzędziach jakich się używa do rozmów, a w tej kwestii istotną rolę ogdywa osobowość, która w przypadku Anotniego Macierewicza jest "ekstrawagancka".

W trakcie rozmowy padło pytanie, czy prezydent upomniał szefa MON i jasno dał do zrouzmienia, że to on, jako głowa pństwa, jest zwierzchnikiem sił zbrojnych. - Nawet gdyby była reprymenda, to bym o niej nie powiedział - zakończył Paweł Mucha (PiS).

Następnie politycy partii rządzacej podsumowali sukcesy Ministerstwa Obrony Narodowej, a Joachim Brudziński (PiS) wymienił trzy główne bolączki opozycji, która jego zdaniem nie może się podgodziś z faktem, że odbudowywany jest przemysł, a polska armia rośnie w siłę i to nie tylko na szczeblu dowódczym, ale i szeregowym.

- Macierewicz kłamie, a wy to tolerujecie. Okłamuje wszystkich. Okłamuje w kwestii kadrowej, uzbrojenia i wyprowadzenia z Eurokorpusu (...) Te głupstwa trzeba obalać - ostro zaregował Sławomir Neumann i wdał się w dyskusję z marszałkiem Brudzińskim. I dodał: - Jesteście cały czas ekipą Pinokiów, którzy są tak wystrugani, że te nosy wam się wydłużają w sposób nieprawdopodobny i ciągle kłamiecie.

Natomiast zdaniem Adama Szłpaki z Nowoczesnej PiS doskonale zdaje sobie sprawę z poczynań Anotniego Macierewicza, ale przez wzgląd na przeszłość i zaangażowanie ministra w sprawy opozycji, czy katastrofę smoleńską, prezes Kaczyński puszcza mu wiele rzeczy płazem. Ale jak słusznie zauważył Zgorzelski, w takiej sytuacji powinna zareagować premier Beata Szydło, która jednak w tej sprawie "skapitulowała i zrezygnowała z uprawnień prezesa rady ministrów".

"Sprawa Tuska jest politycznie zamknięta"

Na początku tygodnia opinię publiczną pobudził do życia wywiad z Witoldem Waszczykowskim, który rzucił hipotezę jakoby wybory na szefa Rady Europejskiej były sfałszowane. W "Kawie na ławę" posłowie PiS odpowiedzieli na taka sugestię w sposób jednoznaczny - Sprawa Tuska jest politycznie zamknięta - powiedział Mucha, za którym powtórzył Brudziński. I, jak dodał marszałek, nie jemu to oceniać, czy minister Waszczykowski powinien zostać zdymisjonowany, ponieważ nie jest premierem.

Sprawa ukraińsko-polska

Debatę polityków zakończył wątek polsko-ukraiński i sprawa ostrzelania konsulatu RP w Łucku.
Zdaniem Agnieszki Ścigaj (Kukiz'15) ta sytuacja to prowokacja, jednak należy mieć równiewż na uwadze fakt, że Ukrańcy powinni bardziej zważać na hisotryczny kontekst i wystrzegać się chociażby nazywania ulic po nacjonalistycznych bohaterch. Natomiast Zgorzelski (PSL) nie jest przekonany do rosyjskiej ingernecji w ten incydent, ponieważ na takie działania trzeba mieć dowody, a strona ukraińska ich nie posiada.

Źródło: TVN24, WP

politykaludziepo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)