Trwa ładowanie...
d1b3onb
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Netanjahu do Putina: Izrael niezadowolony z decyzji ws. S-300 dla Iranu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wyraził w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem niezadowolenie z racji uchylenia zakazu dostaw do Iranu systemu obrony przeciwrakietowej S-300. Putin twierdzi, że system nie zagraża Izraelowi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Netanjahu do Putina: Izrael niezadowolony z decyzji ws. S-300 dla Iranu
(PAP/EPA, Fot: ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/POOL)
d1b3onb

- Premier Netanjahu powiedział prezydentowi Putinowi, że krok ten pogłębi agresywność Iranu w regionie i podkopie bezpieczeństwo na Bliskim Wschodzie - poinformowała służba prasowa izraelskiego premiera.

Putin w rozmowie z Netanjahu, jak poinformowało biuro prasowe prezydenta Rosji, koncentrował się na tym, że system S-300 z racji swych parametrów taktyczno-technicznych ma wybitnie obronne przeznaczenie i że nie zagrozi bezpieczeństwu Izraela ani innych państw regionu bliskowschodniego.

"Liderzy obu krajów wymienili opinie na temat decyzji prezydenta Rosji o uchyleniu zakazu dostarczenia Iranowi systemów S-300" - głosi rosyjski komunikat.

d1b3onb

Anulowany zakaz

W poniedziałek prezydent Putin podpisał dekret, na mocy którego anulował zakaz dostarczenia Iranowi systemów S-300. Szef MSZ Siergiej Ławrow wyjaśnił, że w Lozannie uzgodniono ramy polityczne ostatecznego porozumienia z Iranem i znikła konieczność utrzymywania rosyjskiego embarga.

Rosja - mimo obiekcji Stanów Zjednoczonych i Izraela - podpisała w 2007 roku wart 800 milionów dolarów kontrakt na dostarczenie Iranowi systemu S-300. Kontrakt nie był jednak realizowany. Moskwa argumentowała, że podstawą decyzji o wstrzymaniu dostaw systemu były sankcje nałożone na Iran przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Zakaz przekazywania Teheranowi nowoczesnego uzbrojenia zawierała rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2010 roku.

Zaniepokojenie z powodu anulowania przez władze rosyjskie zakazu dostarczania Iranowi systemów obrony przeciwrakietowej S-300 wyraziły także USA, Komisja Europejska, Niemcy.

d1b3onb

Zobacz również: Śmiertelne zagrożenie dla Izraela

d1b3onb

Podziel się opinią

Share

d1b3onb

d1b3onb
Więcej tematów