ŚwiatNetanjahu do Putina: Izrael niezadowolony z decyzji ws. S-300 dla Iranu

Netanjahu do Putina: Izrael niezadowolony z decyzji ws. S‑300 dla Iranu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wyraził w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem niezadowolenie z racji uchylenia zakazu dostaw do Iranu systemu obrony przeciwrakietowej S-300. Putin twierdzi, że system nie zagraża Izraelowi.

Netanjahu do Putina: Izrael niezadowolony z decyzji ws. S-300 dla Iranu
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/POOL

- Premier Netanjahu powiedział prezydentowi Putinowi, że krok ten pogłębi agresywność Iranu w regionie i podkopie bezpieczeństwo na Bliskim Wschodzie - poinformowała służba prasowa izraelskiego premiera.

Putin w rozmowie z Netanjahu, jak poinformowało biuro prasowe prezydenta Rosji, koncentrował się na tym, że system S-300 z racji swych parametrów taktyczno-technicznych ma wybitnie obronne przeznaczenie i że nie zagrozi bezpieczeństwu Izraela ani innych państw regionu bliskowschodniego.

"Liderzy obu krajów wymienili opinie na temat decyzji prezydenta Rosji o uchyleniu zakazu dostarczenia Iranowi systemów S-300" - głosi rosyjski komunikat.

Anulowany zakaz

W poniedziałek prezydent Putin podpisał dekret, na mocy którego anulował zakaz dostarczenia Iranowi systemów S-300. Szef MSZ Siergiej Ławrow wyjaśnił, że w Lozannie uzgodniono ramy polityczne ostatecznego porozumienia z Iranem i znikła konieczność utrzymywania rosyjskiego embarga.

Rosja - mimo obiekcji Stanów Zjednoczonych i Izraela - podpisała w 2007 roku wart 800 milionów dolarów kontrakt na dostarczenie Iranowi systemu S-300. Kontrakt nie był jednak realizowany. Moskwa argumentowała, że podstawą decyzji o wstrzymaniu dostaw systemu były sankcje nałożone na Iran przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Zakaz przekazywania Teheranowi nowoczesnego uzbrojenia zawierała rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2010 roku.

Zaniepokojenie z powodu anulowania przez władze rosyjskie zakazu dostarczania Iranowi systemów obrony przeciwrakietowej S-300 wyraziły także USA, Komisja Europejska, Niemcy.

Zobacz również: Śmiertelne zagrożenie dla Izraela
Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (133)