Negocjacje rezydentów z ministrem. Czy zaakceptują plan rządu?
O godz. 17. w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym rozpoczęło się spotkanie protestujących lekarzy rezydentów z przedstawicielami rządu. W spotkaniu uczestniczą minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i minister w KPRM Henryk Kowalczyk.
O spotkaniu poinformował przedstawiciel protestujących Daniel Łuszczewski. Informację potwierdził resort.
W środę rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś zwrócił się do premier Beaty Szydło i przedstawicieli Porozumienia Rezydentów OZZL z propozycją kontynuacji mediacji. Wcześniejsze mediacje z przedstawicielem WUM zakończyły się bez porozumienia. Według Łuszczewskiego, spotkanie ma charakter "techniczny", a jego celem jest ustalenie dalszego przebiegu rozmów.
Stały Komitet Rady Ministrów rekomendował rządowi projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który przewiduje wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 roku.
W 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB.
Apel o okrągły stół
Wcześniej lekarze rezydenci poinformowali o apelu do prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie okrągłego stołu. Jego celem miałoby być "wypracowanie rozwiązań, które będą funkcjonować dłużej niż tylko jedną kadencję parlamentarną". Chcą, żeby udział wzięli politycy wszystkich partii, także tych, które są poza parlamentem.
Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Damian Patecki wyjaśnił, że pismo do prezydenta zostało wysłane w środę.
- Chcemy zwołania okrągłego stołu w ochronie zdrowia z udziałem polityków wszystkich opcji politycznych, zarówno parlamentarnych, jak i pozaparlamentarnych - powiedział. Dodał, że celem spotkania ma być "wypracowanie rozwiązań, które będą funkcjonować dłużej niż tylko jedną kadencję parlamentarną".
Czego domagają się rezydenci?
Rezydenci protestują od 2 października. Część z nich prowadzi protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, a także w Szczecinie i Łodzi. W poniedziałek Porozumienie Zawodów Medycznych, które tworzy kilkanaście związków i organizacji zrzeszających pracowników służby zdrowia, poinformowało o rozszerzeniu protestu rezydentów na inne zawody medyczne.
Protestujący domagają się wzrostu nakładów na służbę zdrowia do 6,8 proc. PKB w trzy lata. Chcą też, by lekarz rezydent zarabiał 1,05 średniej krajowej, a przepisy regulujące minimalne wynagrodzenia innych pracowników medycznych były renegocjowane.
Źródła: TVN24, PAP