NBP: spadł deficyt obrotów bieżących bilansu płatniczego
Deficyt obrotów bieżących bilansu płatniczego spadł w kwietniu do 614 mln dolarów z 749 mln w marcu - podał wstępne dane Narodowy Bank Polski.
31.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dane te są lepsze od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się wyższego deficytu. Zdaniem ekonomisty Banku Przemysłowo-Handlowego - Marka Zubera, świadczy to, że jeszcze nie widać niekorzystnego wpływu mocnego kursu złotego na sytuację w naszym handlu zagranicznym. Eksport wciąż utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie i osiągnął poziom powyżej 2 mld 600 mln dolarów.
Ekonomiści zwracają uwagę, że z powodu silnego złotego oraz słabnącego popytu w krajach Unii Europejskiej w drugiej połowie roku deficyt zacznie lekko rosnąć.
Od kwietnia ubiegłego roku deficyt obrotów bieżących w stosunku do Produktu Krajowego Brutto zmniejszał się. Zdaniem Marka Zubera, w kwietniu deficyt obrotów bieżących w ujęciu 12-miesięcznym wyniósł 5,2% PKB.
Dane o deficycie obrotów bieżących oraz dane o inflacji należą do najpilniej śledzonych przez zagranicznych inwestorów, ponieważ wskazują na stan bezpieczeństwa finansowego państwa.
Podane w czwartek informacje mogą zachęcić do kupowania naszej waluty. Już w kilkanaście minut po publikacji przez bank centralny danych o deficycie obrotów bieżących złoty wzmocnił się o prawie jeden grosz w stosunku do dolara i euro. (and)