Trwa ładowanie...
d33b71o

NBP ogłosił przetarg na wynajem luksusowych aut. Opozycja oburzona

W połowie marca Narodowy Bank Polski ogłosił przetarg na długoterminowy wynajem fabrycznie nowych samochodów osobowych wraz z usługą zarządzania flotą i ubezpieczeniem. Łącznie na 38 aut. - Środki finansowe z przetargu powinny być przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej, a także sprzętu medycznego - uważa poseł PO Michał Szczerba.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Adam Glapiński mówił po wybuchu epidemii, że "kryzys będzie bardzo głęboki"
Adam Glapiński mówił po wybuchu epidemii, że "kryzys będzie bardzo głęboki" (East News, Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)
d33b71o

Ogłoszenie o przetargu ukazało się na stronach Narodowego Banku Polskiego 17 marca. Pięć dni po tym, jak rząd ogłosił stan zagrożenia epidemicznego. I dzień po tym, jak premier Mateusz Morawiecki nakazał swoim podwładnym unieważnić przetarg na dostawę 280 aut dla administracji rządowej i instytucji państwowych. 210 aut miało być kupionych, a kolejne 70 wynajętych.

- Premier osobiście zakazał podobnych przetargów w KPRM, ministerstwach, urzędach i rządowych agencjach. Wszystkie środki mają być teraz przeznaczone na walkę z koronawirusem i na bezpieczeństwo zdrowotne Polaków - mówiła nam osoba znająca kulisy sprawy.

Jak nam przekazało Centrum Informacyjne Rządu, zwolnione środki wróciły do dyspozycji poszczególnych jednostek, które miały samodzielnie decydować o ich wykorzystaniu. Łączna wartość zamówienia to 30 mln zł brutto.

d33b71o

Tymczasem, jak wynika ze specyfikacji zamówienia zamieszczonej na stronach NBP, urzędnicy chcą wynająć na 4 lata: 10 samochodów w klasie "C" kombi, 18 aut w klasie D, 10 minibusów ośmioosobowych, 1 minibus siedmioosobowy, a także 1 "SUV". O uzasadnienie ogłaszania przetargu w okresie walki z koronawirusem zapytaliśmy biuro prasowe Banku Centralnego. Na odpowiedź czekamy.

Zobacz też: Głosowanie korespondencyjne dla osób po 60. roku życia. "Bardzo nieetycznie"

Oburzenia całą sprawą nie kryją politycy opozycji. - Prezes NBP ogłasza przetarg na wynajem 38 aut. Dla siebie SUV, min. moc silnika diesla 330KM? Pasują: Mercedes Benz GLS, Audi Q7 i BMWX7. Cena min. 350-450 tys. - napisał na Twitterze Michał Szczerba, poseł PO.

A w rozmowie z nami uważa, że środki przeznaczone na wynajem aut powinny zostać przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników placówek medycznych mających kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzewanymi o zakażenie wirusem SARS COV-2. - A także na zakup sprzętu medycznego, w tym łóżek szpitalnych i respiratorów do intensywnej terapii - mówi Szczerba.

d33b71o

Polityk wysłał w tej sprawie pismo do prezesa NBP Adama Glapińskiego, w którym zwrócił się o "pilne podjęcie czynności mających na celu relokację środków z przetargu na działania w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa".

W środę po południu analizę przetargu przeprowadził portal spidersweb.pl. "Podobno nie ma przypadkowych przetargów i każdy pisany jest pod coś konkretnego. I nie inaczej jest w tym przypadku" - uważa autor artykułu. Po analizie specyfikacji zamówienia okazuje się, że parametry SUV-a, który ma być przeznaczony dla prezesa NBP, pasują do Mercedesa GLS. Cena? W podstawowej wersji, bez żadnych dodatków – 425 900 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d33b71o

Podziel się opinią

Share
d33b71o
d33b71o
Więcej tematów