RELACJA ZAKOŃCZONA

ONZ odpowiada na apel Zełenskiego. Pilne posiedzenie [RELACJA NA ŻYWO]

Zniszczenia po bombardowaniach w Kijowie
Zniszczenia po bombardowaniach w Kijowie
Źródło zdjęć: © PAP | EPA, Oleg Petrasyuk
Wojciech RodakMateusz Czmiel

22.11.2022 | aktual.: 23.11.2022 22:23

Środa to 273. dzień rosyjskiej inwazji. - Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęcone rosyjskiemu zmasowanemu atakowi rakietowemu na Ukrainę, rozpocznie się w środę o godz. 23 czasu kijowskiego (godz. 22 w Polsce) - poinformował rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko. Wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski napisał na Twitterze, że "mordowanie cywilów i niszczenie cywilnej infrastruktury to akty terroru". "Ukraina będzie nadal domagać się od świata zdecydowanej reakcji na te zbrodnie" - czytamy w jego wpisie. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
  • Wojnę w Ukrainie zakończyć może nieoczekiwane przez nikogo wydarzenie - uważa płk Andrew Milburn. Były zastępca dowódcy operacji militarnych USA na Bliskim Wschodzie nazywa to wydarzenie "czarnym łabędziem" i wyjaśnia, że takim przełomem mogłoby być np. obalenie lub zabicie Putina.
  • Pod Bachmutem i Awdijewką udało się rozbić najsilniejsze jednostki Rosjan - informuje sztab armii Ukrainy. Według wojskowych Kijowa rosyjskim dowódcom w tej części frontu w Donbasie zostali już tylko zmobilizowani rezerwiści.
  • W środę po południu Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak rakietowy na obiekty infrastruktury krytycznej w Ukrainie. W jego rezultacie odcięto od sieci elektrownie atomowe na południu. Cały kraj paraliżują przerwy w dostawie prądu. W niektórych metropoliach – jak Kijów czy Lwów - przestały działać wodociągi. Gdzie indziej z kolei, w Chmielnickim i Żytomierzu, nie funkcjonują także sieci ciepłownicze. Lokalnie stanęła także kolej. Bilans ofiar ataku jest dopiero ustalany.
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji Wirtualnej Polski. Aktualna relacja prowadzona jest TUTAJ.

Liczba ofiar środowych rosyjskich ostrzałów Ukrainy wzrosła do 10, rannych zostało ok. 50 osób - poinformował szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski. 

Sąd w Norwegii w środę skazał obywatela Federacji Rosyjskiej na 90 dni więzienia za loty dronem. 34-letni Rosjanin został skazany za naruszenie przepisów sankcyjnych, które zabraniają obywatelom Rosji korzystania z dronów w Norwegii - pisze agencja dpa, powołując się na lokalne media norweskie. 


Skazany twierdził, że nie wiedział o zakazie. Według mediów przybył do Norwegii w październiku, aby zrobić zdjęcia norweskiej przyrody za pomocą drona. Jesienią władze Norwegii podwyższyły alert bezpieczeństwa po doniesieniach o przypadkach lotów niezidentyfikowanych dronów nad polami naftowymi i gazowymi.

W środowym ataku rakietowym na Ukrainę zginęło dziesięć osób. Rosjanie trafili w trzy bloki mieszkalne - podała agencja Ukrinform. 

Zaporoska Elektrownia Jądrowa po raz kolejny straciła dostęp do zewnętrznego zasilania. Zamiast tego polega na awaryjnych generatorach diesla, by zasilać system chłodzenia reaktora i innych podstawowych funkcji bezpieczeństwa jądrowego - poinformował w środę dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Mariano Grossi, powołując się na informacje dostarczone przez pracowników MAEA w Enerhodarze.     

68-letni białoruski dyktator Aleksandr Łukaszenka ledwo chodzi. Nagranie z Erewania.  

We Lwowie przywrócono zaopatrzenie w wodę w 70 proc., a dostawy prądu w połowie - przekazał w środę po południu mer miasta Andrij Sadowy. Tego dnia podczas masowych rosyjskich ataków na Ukrainę ucierpiała również infrastruktura energetyczna obwodu lwowskiego. Sadowy informował wcześniej, że w efekcie ostrzałów cały Lwów pozbawiony był prądu. 

80 proc. odbiorców w Kijowie jest pozbawionych dostaw prądu i wody wskutek rosyjskich ostrzałów rakietowych - poinformował w środę mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. 

W niedzielę minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter.


Do tej propozycji odniósł się w środę na Twitterze szef MON. "Po kolejnych atakach rakietowych Rosji, zwróciłem się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane na Ukrainę i rozstawione przy zachodniej granicy. To pozwoli uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo przy naszej wschodniej granicy" - napisał.

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęcone rosyjskiemu zmasowanemu atakowi rakietowemu na Ukrainę, rozpocznie się w środę o godz. 23 czasu kijowskiego (godz. 22 w Polsce) - poinformował rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko. 

 

Szczyt Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym w Erewaniu. Nikt nie chce stać obok Putina? 

Wojnę w Ukrainie zakończyć może nieoczekiwane przez nikogo wydarzenie - uważa płk Andrew Milburn. Były zastępca dowódcy operacji militarnych USA na Bliskim Wschodzie nazywa to wydarzenie "czarnym łabędziem" i wyjaśnia, że takim przełomem mogłoby być np. obalenie lub zabicie Putina. 

Nagranie z Donbasu. Ukraińcy zneutralizowali rosyjski czołg T-80BV.

"Nie będąc w stanie pokonać Sił Zbrojnych Ukrainy, przeciwnik prowadzi wojnę z cywilami, elektrowniami cieplnymi, placówkami medycznymi, a nawet niemowlętami" - napisał w Telegramie gen. Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, komentując środowy zmasowany rosyjski atak rakietowy.


Poinformował, że rosyjska armia wykorzystała przeciwko Ukrainie tego dnia 67 pocisków manewrujących. Ukraińskie siły strąciły 51 z nich oraz pięć dronów kamikadze. Na Kijów wystrzelono 30 rakiet, 20 z nich zniszczono.


"Dziękuję wojskowym, których profesjonalizm ratuje życie ludzi. Jesteście wzorem dla całego świata. To, co robicie w warunkach ciągłych braków uzbrojenia, sprzętu, amunicji, jest na granicy niemożliwego" - podkreślił dowódca.

Sojusz Północnoatlantycki ostatecznie skonsolidował się w antyrosyjskim i antybiałoruskim kursie - stwierdził Aleksander Łukaszenka na spotkaniu przywódców Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Białoruski dyktator powiedział też, że szantaż jądrowy nie powinien mieć miejsca.

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował w środę, że Ukraina domaga się pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.


"Mordowanie cywilów i niszczenie cywilnej infrastruktury to akty terroru. Ukraina będzie nadal domagać się od świata zdecydowanej reakcji na te zbrodnie" - napisał Zełenski na Twitterze. 

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) poinformował w środę, że zasili ukraińskie przedsiębiorstwo przesyłu energii elektrycznej Ukrenergo kwotą 372 mln euro, aby utrzymać stabilność systemu energetycznego kraju w okresie zimowym. Fundusze pokryją awaryjne naprawy szkód spowodowanych przez rosyjskie bombardowania. 

Według wstępnych informacji Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, rosyjska armia zaatakowała w środę Ukrainę ok. 65 pociskami manewrującymi. 51 z nich strąciła ukraińska obrona powietrzna.


Zaatakowano budynki mieszkalne, elektrownie cieplne, elektrociepłownie, podstacje elektryczne w Kijowie, obwodzie kijowskim, winnickim, lwowskim, zaporoskim - wyliczono w komunikacie Sztabu.

Trafione rakietą bloki mieszkalne w Wyszogrodzie pod Kijowem. 

Liczba ofiar śmiertelnych dzisiejszych rosyjskich ostrzałów w obwodzie kijowskim Ukrainy wzrosła do czterech, 27 osób zostało rannych - przekazał w środę komendant policji tego obwodu Andrij Niebytow. Wcześniej szef władz obwodowych Ołeksij Kułeba informował o jednej ofierze śmiertelnej i ok. 20 rannych.


Rosyjskie wojsko kilka razy uderzyło w obiekty infrastruktury krytycznej oraz w bloki mieszkalne w Wyszogrodzie (na poniższych zdjęciach) i w osiedle w miejscowość Czabany. W rejonie fastowskim zniszczony został jeden dom, jednak obyło się bez ofiar - przekazał Niebytow na Telegramie

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda, Ukrinform, Reuters, ISW, AFP, Euromaidan Press