ŚwiatNawet Rosja i Chiny chciały zaostrzenia sankcji dla Korei Płn.

Nawet Rosja i Chiny chciały zaostrzenia sankcji dla Korei Płn.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie rezolucję zaostrzającą sankcje wobec Korei Północnej z powodu przeprowadzenia przez ten kraj 25 maja próby nuklearnej. Zarówno Chiny, jak i Rosja, które w przeszłości niechętnie wspierały sankcje przeciwko Korei Północnej, poparły amerykański projekt rezolucji.

Nawet Rosja i Chiny chciały zaostrzenia sankcji dla Korei Płn.
Źródło zdjęć: © AFP

12.06.2009 | aktual.: 13.06.2009 08:24

Sankcje przewidują zakaz eksportu wszelkiej broni z Korei Płn. i importu większości rodzajów broni do tego kraju. Rezolucja nr 1874 zezwala krajom członkowskim ONZ na kontrolę towarów przesyłanych z Korei Północnej i w odwrotnym kierunku drogą lądową, powietrzną i morską w celu przechwycenia np. materiałów nuklearnych albo części rakiet; zobowiązuje te kraje do skonfiskowania i zniszczenia wszelkich transportowanych dóbr, jeśli sankcje zostaną naruszone.

W tekście jest również mowa o zaostrzeniu sankcji finansowych wobec Phenianu, rozszerzeniu listy osób i firm północnokoreańskich, których aktywa finansowe za granicą zostały zamrożone. Amerykanie podejrzewają, że część północnokoreańskich aktywów może się znajdować w bankach chińskich. Rezolucja przewiduje także zapobieganie działalności nuklearnej i balistycznej reżimu w Phenianie i zmniejszanie wpływów, które cięgnie ze sprzedaży broni i technologii.

Według amerykańskiej telewizji informacyjnej Fox News, powołującej się na źródła w CIA, Phenian zamierza odpowiedzieć nową próbą nuklearną na nową rezolucję RB ONZ. Ponadto kontynuuje przygotowania do kolejnego odpalenia rakiety dalekiego zasięgu Tepodong-2.

W maju Korea Północna przeprowadziła drugą próbę nuklearną, a w kwietniu odpaliła po raz pierwszy rakietę dalekiego zasięgu. Wycofała się też z sześciostronnych rokowań, prowadzonych pod egidą USA, poświęconych jej programowi nuklearnemu.

O wzmocnienie sankcji wobec Phenianu, wprowadzonych w ramach rezolucji 1718 już po pierwszej próbie jądrowej, jakiej Korea Północna dokonała w 2006 roku, zabiegał Waszyngton. Wprowadzono wówczas embargo na dostawy do KRLD wszelkich materiałów i urządzeń, które mogłyby zostać wykorzystane do produkcji broni atomowej czy rakietowej. Phenianowi zabroniono także eksportu broni i materiałów nuklearnych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)