Trwa ładowanie...

Nawet 900 tysięcy mieszkań bez toalety. "Szokujące dane"

Nawet 900 tysięcy mieszkań w Polsce wciąż jest pozbawionych dostępu do łazienek i toalet - wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego. - Te szokujące dane powinny skłonić rząd i parlament do podjęcia pilnych działań - uważa Paulina Matysiak.

Nawet 900 tysięcy mieszkań bez toalety. "Szokujące dane"/ zdjęcie ilustracyjneNawet 900 tysięcy mieszkań bez toalety. "Szokujące dane"/ zdjęcie ilustracyjneŹródło: PAP
d2hwbcc
d2hwbcc

W raporcie GUS czytamy, że z końcem marca 2021 r. liczba mieszkań wyposażonych w trzy podstawowe wygody, czyli instalacje sanitarne (wodociąg, ustęp i łazienkę), wyniosła ponad 14,5 mln i stanowiła 94,8 proc. ogółu mieszkań w naszym kraju.

Według GUS ponad 800 tys. lokali nie miało w ogóle dostępu do łazienki i toalety.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pomysł nowego zakazu w Warszawie. Mieszkańcy mocno podzieleni ws. nocnej prohibicji

"Szokujące dane". Posłanka Lewicy składa interpelację

- Te szokujące dane powinny skłonić rząd i parlament do podjęcia pilnych działań. Skorzystanie z toalety, prysznica i w ogóle ciepłej wody nie może pozostawać poza zasięgiem tak dużej grupy obywateli - ocenia Paulina Matysiak. Posłanka Lewicy złożyła w tej sprawie interpelację.

d2hwbcc

W odpowiedzi resort rozwoju twierdzi, że dane GUS nie są precyzyjne. "Brak dostępu do łazienki w istniejących budynkach nie wynika z braku regulacji prawnych w tym zakresie, a raczej z sytuacji finansowej poszczególnych obywateli" - dodaje w pisemnej odpowiedzi Krzysztof Kukucki.

W ocenie wiceministra niewiele można tym problemom zaradzić. "Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie posiada obecnie instrumentów finansowych, które mają pomoc obywatelom w tym zakresie" - pisze.

Łazienka w podwórku kamienicy

"Fakt" opisuje sytuację jeden z łódzkiej kamienic, w której mieszkańcy nie mają swobodnego dostępu do łazienki. Jedną z lokatorek jest 70-letnia pani Henryka. Jak opowiada, w budynku nic nie zmieniło się od lat.

Jak mówi kobieta w rozmowie z gazetą, kamienica jest przeznaczona do rozbiórki, ale na rozbiórkę podobnych budynków czeka się latami. - Nie wiem jak długo będziemy tak żyć - żali się pani Henryka.

d2hwbcc

W mieszkaniu kobiety nie ma nawet kąta, gdzie mogłaby skorzystać z bieżącej wody. Jak opowiada, myje się w misce, a łazienka dla mieszkańców jest w podwórku kamienicy.

Źródło: "Fakt"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2hwbcc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hwbcc
Więcej tematów