Ludzie czekali kilkanaście godzin. Rusza "Mieszkanie za remont"
W piątek rozpoczął się nabór wniosków do kolejnej edycji programu "Mieszkanie za remont". Organizatorem jest Urząd Miejski w Krakowie. W zamian za odnowienie lokalu, można go później wynajmować bezterminowo na bardzo atrakcyjnych warunkach. Zainteresowanie programem było ogromne.
Przed budynkiem Urzędu Miejskiego na krakowskim Rynku Podgórskim już w nocy ustawiła się kolejka. Jeżeli wnioskodawca uzyska maksymalną liczbę punktów, o udziale w programie zdecyduje zasada "kto pierwszy, ten lepszy". Niektórzy oczekiwali na ulicy kilkanaście godzin.
- Jesteśmy od 19.00. Dzisiaj w nocy było wyjątkowo mokro i wilgotno. Jeden za drugim przychodził. Była lista, każdy się wpisywał i trzeba czekać. Mnie zmieniał syn, potem kolega, aż wreszcie o 4 nad ranem, przyszłam ja i będę do końca - mówiła w rozmowie z reporterem RMF FM jedna z kobiet.
Inna żartowała mówiąc, że "dawno nie spędziła nocy z tyloma nieznajomymi ludźmi". - Dbają tu o nas w tej kolejce kompletnie bezinteresownie. Niektórzy noszą kawę, herbatę, dzielimy się papierosami i jedzeniem. Musimy jakoś przetrwać - relacjonował inny kolejkowicz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: lista PiS do Europarlamentu. "Miękkie lądowanie w Brukseli"
"Mieszkanie za remont" w Krakowie. Tłum chętnych
To już trzecia edycja organizowanego w Krakowie programu "Mieszkanie za remont". Zasada jest prosta. Wnioskodawca zobowiązuje się, że w ciągu dwunastu miesięcy od podpisania umowy wyremontuje lokal należący do miasta. W zamian uzyska prawo do bezterminowego wynajmu na bardzo atrakcyjnych warunkach. Czynsz za metr kwadratowy mieści się w przedziale od 5,96 do 15,22 zł.
Aby zakwalifikować się do programu trzeba jednak spełnić kilka warunków: mieszkać w Krakowie, nie być właścicielem nieruchomości, nie być właścicielem lub współwłaścicielem mieszkania w Krakowie lub powiatach krakowskim, wielickim lub proszowickim
Należy też spełnić warunki dotyczące dochodu. Do programu mogą zakwalifikować się osoby, których średni miesięczny dochód netto w ciągu ostatnich trzech miesiącach wynosił: 150-350 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa jednoosobowego, 125-300 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa dwuosobowego lub 100-250 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa wieloosobowego.
W pierwszej jego edycji wnioski złożyło 717 osób, a na liście remontowej znalazło się 50 wnioskodawców. Druga odsłona programu cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem. Złożono 972 wnioski, a listą remontową objęto 100 gospodarstw domowych.
Przeczytaj też:
Źródło: RMF FM/krakow.pl