Ludzie czekali kilkanaście godzin. Rusza "Mieszkanie za remont"

W piątek rozpoczął się nabór wniosków do kolejnej edycji programu "Mieszkanie za remont". Organizatorem jest Urząd Miejski w Krakowie. W zamian za odnowienie lokalu, można go później wynajmować bezterminowo na bardzo atrakcyjnych warunkach. Zainteresowanie programem było ogromne.

Ludzie czekali kilkanaście godzin. Rusza "Mieszkanie za remont"
Ludzie czekali kilkanaście godzin. Rusza "Mieszkanie za remont"
Źródło zdjęć: © Twitter
Maciej Zubel

Przed budynkiem Urzędu Miejskiego na krakowskim Rynku Podgórskim już w nocy ustawiła się kolejka. Jeżeli wnioskodawca uzyska maksymalną liczbę punktów, o udziale w programie zdecyduje zasada "kto pierwszy, ten lepszy". Niektórzy oczekiwali na ulicy kilkanaście godzin.

- Jesteśmy od 19.00. Dzisiaj w nocy było wyjątkowo mokro i wilgotno. Jeden za drugim przychodził. Była lista, każdy się wpisywał i trzeba czekać. Mnie zmieniał syn, potem kolega, aż wreszcie o 4 nad ranem, przyszłam ja i będę do końca - mówiła w rozmowie z reporterem RMF FM jedna z kobiet.

Inna żartowała mówiąc, że "dawno nie spędziła nocy z tyloma nieznajomymi ludźmi". - Dbają tu o nas w tej kolejce kompletnie bezinteresownie. Niektórzy noszą kawę, herbatę, dzielimy się papierosami i jedzeniem. Musimy jakoś przetrwać - relacjonował inny kolejkowicz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: lista PiS do Europarlamentu. "Miękkie lądowanie w Brukseli"

"Mieszkanie za remont" w Krakowie. Tłum chętnych

To już trzecia edycja organizowanego w Krakowie programu "Mieszkanie za remont". Zasada jest prosta. Wnioskodawca zobowiązuje się, że w ciągu dwunastu miesięcy od podpisania umowy wyremontuje lokal należący do miasta. W zamian uzyska prawo do bezterminowego wynajmu na bardzo atrakcyjnych warunkach. Czynsz za metr kwadratowy mieści się w przedziale od 5,96 do 15,22 zł.

Aby zakwalifikować się do programu trzeba jednak spełnić kilka warunków: mieszkać w Krakowie, nie być właścicielem nieruchomości, nie być właścicielem lub współwłaścicielem mieszkania w Krakowie lub powiatach krakowskim, wielickim lub proszowickim

Należy też spełnić warunki dotyczące dochodu. Do programu mogą zakwalifikować się osoby, których średni miesięczny dochód netto w ciągu ostatnich trzech miesiącach wynosił: 150-350 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa jednoosobowego, 125-300 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa dwuosobowego lub 100-250 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa wieloosobowego.

W pierwszej jego edycji wnioski złożyło 717 osób, a na liście remontowej znalazło się 50 wnioskodawców. Druga odsłona programu cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem. Złożono 972 wnioski, a listą remontową objęto 100 gospodarstw domowych.

Przeczytaj też:

Źródło: RMF FM/krakow.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (19)