Trwa ładowanie...
d1mr5ez

Nawet 20 tys. Polaków nie wie, że jest śmiertelnie chorych

Ponad 20 tys. Polaków może nie wiedzieć, że jest zakażonych wirusem HIV. Zrobienie testu na jego obecność nic nie kosztuje, a niezależnie od wyniku daje szansę na normalne życie - przekonywali eksperci na konferencji prasowej w Warszawie.

d1mr5ez
d1mr5ez

Konferencję zorganizowano z okazji obchodzonego 1 grudnia Światowego Dnia AIDS. Na spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele Krajowego Centrum ds. AIDS poinformowali o swojej nowej kampanii pt. "Wiedza ratuje życie", której celem jest promowanie testów w kierunku HIV. Można je wykonywać bezpłatnie i anonimowo w punktach konsultacyjno-diagnostycznych na terenie całego kraju. Ich adresy znajdują się na internetowej stronie centrum (www.aids.gov.pl).

Jak przypomniała epidemiolog i dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska, w tym roku mija 25 lat, od kiedy w Polsce zdiagnozowano pierwsze zakażenia wirusem HIV. Wykryto je wtedy u sześciu chorych na hemofilię, czterech mężczyzn homo lub biseksualnych oraz jednej prostytuującej się kobiety.

Od początku tej epidemii do końca czerwca 2010 r. w naszym kraju zarejestrowano 12 985 osób zakażonych HIV, 2372 zachorowań na AIDS (zespół nabytego niedoboru odporności), z czego 1018 chorych zmarło. W Polsce odnotowuje się rocznie 600-800 nowych zakażeń HIV (w 2009 r. 689 przypadków). Oznacza to, że każdego dnia 2-3 osoby dowiadują się, że są zakażone.

d1mr5ez

Zdaniem ekspertów, sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest stabilna. Według Marzec-Bogusławskiej, ma to związek z tym, że Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie terapia przeciwwirusowa (tzw. antyretrowirusowa) dla osób, które jej wymagają, jest bezpłatna. Dzięki temu na przykład ciężarne z HIV rodzą mniej zakażonych dzieci.

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak podkreślił, że ostatnich czterech latach resort dwukrotnie zwiększył nakłady na terapię antyretrowirusową - z 95 mln w 2007 r. do 196 mln w 2010 r. Obecnie terapią objętych jest 4820 pacjentów, z czego 135 dzieci. Roczny koszt leczenia jednej osoby wynosi 40 tys. złotych.

Jak podkreślała Marzec-Bogusławska, spadku zakażeń HIV w Polsce nie można jednak przypisać zmianom postaw ludzi wobec ryzyka infekcji HIV. Z przedstawionych przez nią danych wynika, że zakażenia wirusem dotyczą głównie osób młodych i przynajmniej w 88% są związane z kontaktami seksualnymi, z czego aż 29% dotyczy osób heteroseksualnych bez narkomanii dożylnej (44% to osoby homoseksualne, a 6,5% biseksualne). Pozostałe 12% stanowią osoby stosujące dożylnie narkotyki.

Większości z tych zakażeń można by uniknąć dzięki odpowiedniej profilaktyce. Stąd pomysł Krajowego Centrum ds. AIDS na nową kampanię, która oprócz bezpiecznych zachowań seksualnych ma promować wykonywanie testów na obecność wirusa, zarówno u siebie, jak i u partnera. Jest to szczególnie istotne, bo - jak podała Marzec-Bogusławska - w Polsce nawet 20 tys. osób zarażonych HIV nie jest tego świadomych.

d1mr5ez

- Wiedza o zakażeniu pozwala na dalszą kontrolę swojego stanu zdrowia oraz zmniejsza ryzyko zakażenia partnera lub partnerów - podkreśliła Marzec-Bogusławska.

Jak ocenił ksiądz Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowia, nowe zakażenia wśród ludzi młodych wynikają po części z tego, że w polskiej szkole ciągle brak przedmiotu dotyczącego seksualności człowieka i zagrożeń z nią związanych.

Jego zdaniem, dostęp do bezpłatnej terapii antyretrowirusowej bez kolejek jest niewątpliwie sukcesem Polski w 25-letniej historii walki z epidemią HIV/AIDS.

- Nie powiodła się natomiast próba zwiększenia nakładów finansowych na działania profilaktyczne. Trudno też znaleźć partnera biznesowego, który chciałby się finansowo angażować w profilaktykę zakażeń HIV. Dlatego obecnie jest ona realizowana głównie siłami organizacji pozarządowych - powiedział ks. Nowak.

d1mr5ez
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mr5ez
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj