Trwa ładowanie...

Naukowiec odmawia przyjęcia medalu od Dudy. "To byłby dyshonor"

Historyk z Uniwersytetu Łódzkiego nie chce Medalu Brązowego za Długoletnią Służbę od Andrzeja Dudy. "Sprzeniewierzył się Pan przysiędze" - napisał w liście otwartym do prezydenta dr Andrzej Kompa.
Share
Historyk stwierdza, że przyjęcie medalu od prezydenta Dudy byłoby dla niego dyshonorem
Historyk stwierdza, że przyjęcie medalu od prezydenta Dudy byłoby dla niego dyshonoremŹródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
d17c23m

Dr Kompa zdecydował się opublikować list po tym, jak rektor Uniwersytetu Łódzkiego poinformował go o odznaczeniu. Historyk odmówił przyjęcie Medalu Brązowego za Długoletnią Służbę, przyznanego przez prezydenta na wniosek uczelni.

W liście otwartym naukowiec tłumaczy, że nie zgadza się z łamaniem Konstytucji i niszczeniem organów sądowniczych przez Andrzeja Dudę. Historyk umieścił swoje pismo w mediach społecznościowych.

"W dniu inauguracji swojej prezydentury złożył Pan uroczystą przysięgę na Konstytucję Rzeczypospolitej. Ślubował Pan dochowania wierności Jej postanowieniom i stał się strażnikiem Jej przestrzegania (art. 126.2). Tymczasem cała Pańska prezydentura jest zaprzeczeniem tych prezydenckich obowiązków" - stwierdza dr Kompa.

Dodaje, że Duda "wielokrotnie i uporczywie łamał postanowienia Konstytucji RP, dezawuował jej znaczenie i przekłamywał historię".

d17c23m

"To byłby dyshonor"

"Legitymizował Pan i legitymizuje niekonstytucyjne działania większości parlamentarnej, sygnował ustawy sprzeczne z ustawą zasadniczą, w sposób urągający majestatowi Państwa zaprzysięgał niekonstytucyjnie wybranych urzędników państwowych" - pisze łódzki naukowiec.

Zaznacza, że przyjęcie medalu byłoby dla niego dyshonorem.

d17c23m

"W moim przekonaniu, wykonując funkcję Prezydenta RP, sprzeniewierzył się Pan misji głowy państwa i złożonej przysiędze" - podkreśla adiunkt w Katedrze Historii Bizancjum UŁ.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: A jaka jest Twoja Polska? Napisz do WP

d17c23m

Podziel się opinią

Share
d17c23m
d17c23m
Więcej tematów