Trwa ładowanie...

Naukowiec odmawia przyjęcia medalu od Dudy. "To byłby dyshonor"

Historyk z Uniwersytetu Łódzkiego nie chce Medalu Brązowego za Długoletnią Służbę od Andrzeja Dudy. "Sprzeniewierzył się Pan przysiędze" - napisał w liście otwartym do prezydenta dr Andrzej Kompa.

Naukowiec odmawia przyjęcia medalu od Dudy. "To byłby dyshonor"Źródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d3v9kvh
d3v9kvh

Dr Kompa zdecydował się opublikować list po tym, jak rektor Uniwersytetu Łódzkiego poinformował go o odznaczeniu. Historyk odmówił przyjęcie Medalu Brązowego za Długoletnią Służbę, przyznanego przez prezydenta na wniosek uczelni.

W liście otwartym naukowiec tłumaczy, że nie zgadza się z łamaniem Konstytucji i niszczeniem organów sądowniczych przez Andrzeja Dudę. Historyk umieścił swoje pismo w mediach społecznościowych.

"W dniu inauguracji swojej prezydentury złożył Pan uroczystą przysięgę na Konstytucję Rzeczypospolitej. Ślubował Pan dochowania wierności Jej postanowieniom i stał się strażnikiem Jej przestrzegania (art. 126.2). Tymczasem cała Pańska prezydentura jest zaprzeczeniem tych prezydenckich obowiązków" - stwierdza dr Kompa.

Dodaje, że Duda "wielokrotnie i uporczywie łamał postanowienia Konstytucji RP, dezawuował jej znaczenie i przekłamywał historię".

"To byłby dyshonor"

"Legitymizował Pan i legitymizuje niekonstytucyjne działania większości parlamentarnej, sygnował ustawy sprzeczne z ustawą zasadniczą, w sposób urągający majestatowi Państwa zaprzysięgał niekonstytucyjnie wybranych urzędników państwowych" - pisze łódzki naukowiec.

d3v9kvh

Zaznacza, że przyjęcie medalu byłoby dla niego dyshonorem.

"W moim przekonaniu, wykonując funkcję Prezydenta RP, sprzeniewierzył się Pan misji głowy państwa i złożonej przysiędze" - podkreśla adiunkt w Katedrze Historii Bizancjum UŁ.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: A jaka jest Twoja Polska? Napisz do WP

d3v9kvh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v9kvh
Więcej tematów