Naukowcy wynaleźli polimer, który w 30 s wykrywa bombę
Nowy polimer w 30 sekund informuje, iż w jego okolicy znajdują się niebezpieczne związki chemiczne, wykorzystywane np. przez terrorystów, jako materiały wybuchowe - donosi "Journal of Materials Chemistry".
20.10.2008 | aktual.: 20.10.2008 17:15
Wczesne wykrycie oraz szybka analiza odnalezionych materiałów wybuchowych jest obecnie jednym z głównych filarów pozwalających na zachowanie bezpieczeństwa narodowego - wyjaśnia profesor William C. Trogler University of California.
Na całym świecie prowadzone są badania mające na celu opracowanie coraz to szybszych i mniej zawodnych metod wykrywania wybuchowych związków chemicznych.
Materiały wybuchowe to nie tylko popularny TNT - trotyl, ale również związki chemiczne syntetyzowane na bazie nadtlenków np. TATP (ang. triacetone triperoxide) oraz HMTD (ang. hexamethylene triperoxide diamine).
Wykrycie tego typu materiałów wybuchowych stanowiło jak dotąd duże wyzwanie, ze względu na brak grup nitrowych oraz grup aromatycznych, na które skierowane były tradycyjne metody detekcji.
Obecnie naukowcy amerykańscy z University of California opracowali nowy polimer, który wystawiony na obecność nawet śladowych ilości nadtlenku wodoru, zaczyna "świecić" światłem fluorescencyjnym w niespełna 30 sekund od ekspozycji! Nadtlenek wodoru powstaje podczas normalnego rozpadu (na powietrzu) materiałów wybuchowych zawierających nadtlenki, np. TATP czy HMTD.
Detekcyjny polimer powstał na bazie złożonych pochodnych organicznych boru, które w kontakcie z nadtlenkiem wodoru fluoryzują. By reakcja zaszła, niezbędna jest obecność nadtlenku wodoru, nie są natomiast wykrywane organiczne rodniki tlenowe i nadtlenki, co ogranicza możliwość błędnej odpowiedzi czujnika. W czasie przeprowadzonych testów, czujnik wykrył nadtlenek wodoru o stężeniu 30 ppm (części na milion) w ciągu 30 sekund.
Według amerykańskich naukowców, nowo opracowany materiał polimerowy z całą pewnością przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa.