Trwa ładowanie...
d3evgad

Naukowcy odkryli drugą Ziemie. Jest w pobliżu Proximy Centauri

Międzynarodowy zespół złożony z naukowców potwierdził, że w pobliżu Proximy Centauri, najbliższej Ziemi gwiazdy - poza Słońcem - krąży planeta podobna do Ziemi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wokół Proxima Centauri krąży planeta podobna do Ziemi - twierdzą naukowcy.
Wokół Proxima Centauri krąży planeta podobna do Ziemi - twierdzą naukowcy. (NASA)
d3evgad

Druga Ziemia krąży wokół Proximy Centauri

Jak informuje Independent, zespół naukowców potwierdził, że planeta wielkości Ziemi znajduje się wokół najbliższej gwiazdy położonej od naszego Układu Słonecznego, Proximy Centauri. Planeta ta nazwana została przez naukowców "Proxima b". Ma masę 1,17 Ziemi i jak wynika z badań naukowców, znajduje się w strefie, w której są warunki pozwalające na obecność życia.

"Proxima b" okrąża swoją gwiazdę - Proximę Centauri - co 11 dni. Odkrycie było możliwe dzięki precyzyjnym pomiarom prędkości radialnych gwiazdy, które wykonano przy pomocy spektrografu Espresso. Pierwsze dane o obecności planety podobnej do Ziemi opublikowano w 2013 roku. Teraz udało się je potwierdzić naukowcom.

d3evgad

Proxima Centauri. Czym jest?

Proxima Centauri to gwiazda w galaktyce najbliższa naszemu Słońcu. Znajduje się ona około 4,2 lat świetlnych, czyli około 40 bilionów kilometrów od Słońca. NASA szacuje, że dotarcie tam z Ziemi - przy obecnych technologiach - zajęłoby około 73 tysięcy lat.

Proxima Centauri została odkryta w 1915 roku przez Roberta Innesa. Jest najbliższą Słońca gwiazdą, jednak jej blask jest zbyt słaby, aby można ją było dostrzec gołym okiem. Proxima Centauri jest gwiazdą rozbłyskową i choć jej średnia jasność jest bardzo niewielka, może się gwałtownie zwiększać w wyniku aktywności magnetycznej[

Zobacz wideo: Donald Tusk o "ciamajdach". Adam Bielan: opis pasuje do Rafała Trzaskowskiego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3evgad

Podziel się opinią

Share
d3evgad
d3evgad
Więcej tematów