Trwa ładowanie...

Naukowcy: geny mają wpływ na orientację seksualną

Czynniki genetyczne mają wpływ na orientację seksualną ludzi - wynika z najnowszych kanadyjskich badań, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.

Naukowcy: geny mają wpływ na orientację seksualnąŹródło: Jupiterimages
dsavv74
dsavv74

Podłoże upodobań seksualnych jest od dwóch dekad przedmiotem badań naukowych, jak również gorących dyskusji społecznych. Czy orientacja seksualna jest czymś z czym ludzie się rodzą, jak kolor oczu, czy skóry? Czy też jest kwestią naszego wyboru? Badania publikowane w ostatnich latach coraz wyraźniej wskazują, że zależy ona w dużym stopniu od czynników biologicznych, również od genów.

Związek ten w pośredni sposób potwierdzają najnowsze badania naukowców z Kanady - z Uniwersytetu McMastera w Hamilton oraz Centrum Nauk o Zdrowiu Sunnybrook w Toronto. Zaprosili oni do badań grupę zdrowych mężczyzn w wieku od 18 do 35 lat, z których część miała orientację homoseksualną, a część - heteroseksualną. Ich mózgi przebadano z użyciem rezonansu magnetycznego.

Okazało się, że u mężczyzn homoseksualnych tylna część struktury mózgu o nazwie ciało modzelowate, albo spoidło wielkie mózgu (corpus callosum), jest większa niż u heteroseksualnych. Ciało modzelowate jest grubą wiązką włókien nerwowych łączącą dwie półkule mózgu.

Jak przypomina prowadząca badania dr Sandra Witelson, neurobiolog na Uniwersytecie McMastera, rozmiary ciała modzelowatego są cechą w dużym stopniu dziedziczoną, czyli zależną od genów. Zdaniem badaczki, odkrycie to sugeruje, że również orientacja seksualna może zależeć od czynników genetycznych. Nie oznacza to jednak, że czynniki dziedziczne całkowicie decydują o naszym przyszłym losie, ale że środowisko nie jest jedynym graczem, który ma wpływ na nasze upodobania seksualne - zastrzega dr Witelson.

dsavv74

Jej zdaniem, ocena rozmiarów ciała modzelowatego nie może posłużyć do badania orientacji seksualnej. Jednak analiza, którą przeprowadził jej zespół, uwzględniając rozmiary ciała modzelowatego, jak również wyniki w testach językowych, na orientację przestrzenną i sprawność palców, wykazała, że z użyciem tych danych badacze są w stanie prawidłowo przewidywać orientację seksualną w 95% przypadków.

Autorzy pracy zaznaczają, że do najnowszych badań wybrano tylko praworęcznych mężczyzn, gdyż około 10 lat temu dr Witelson wykazała, iż wśród homoseksualistów jest wyższy odsetek leworęcznych niż w ogólnej populacji. Obserwację tę potwierdziły również badania innych naukowców. Później Witelson udało się też odkryć, że osoby leworęczne mają większe rozmiary tylnego odcinka ciała modzelowatego niż praworęczni.

Leworęczność lub praworęczność odzwierciedla dominację jednej z dwóch półkul ludzkiego mózgu - prawej u osób leworęcznych, lewej - u praworęcznych. Ta naturalna asymetria mózgu jest uważana za podstawę zdolności poznawczych, zachowań i emocji człowieka. Każda z półkul mózgu pełni bowiem odmienne zadania. Prawa półkula odgrywa np. istotną rolę w percepcji przestrzennej, rozpoznawaniu wzorów, prawidłowości kształtów. Wpływa na pamięć, wyobraźnię, wrażliwość na piękno i ma związek z występowaniem wielu zdolności twórczych. Lewa półkula natomiast odpowiada za zdolności w zakresie mowy i języka, logikę, zdolności matematyczne, techniczne i naukowe.

dsavv74
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsavv74
Więcej tematów