Polska jest bezpieczna? "Rosjanie zdemolują kraj"
Zdaniem gen. Mieczysława Gocuła szczyt NATO w Madrycie idzie w złym kierunku. - Szczerze sobie odpowiedzmy na pytanie: czy flanka wschodnia jest bezpieczna - czy Polska i państwa bałtyckie są bezpieczne? Otóż nie jesteśmy bezpieczni - NATO nie daje nam teraz bezpieczeństwa i obecny szczyt w Madrycie tego nie zmieni - powiedział w wywiadzie dla portalu Gazeta.pl były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Ekspert ocenił także ewentualny atak Rosji na nasz kraj.
W Madrycie odbywa się szczyt NATO. Przypomnijmy, że Sojusz Północnoatlantycki ma przyjąć nową Koncepcję Strategiczną, która będzie zawierała cele i zadania NATO na najbliższą dekadę.
Szczyt NATO w stolicy Hiszpanii ocenił w wywiadzie dla serwisu Gazeta.pl gen. Mieczysław Gocuł, były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Zdaniem wojskowego nie będzie żadnego przełom. - Jeśli Stoltenberg (sekretarz generalny NATO - przyp. red.) mówi, że będzie to szczyt przełomowy, to zapewne tylko dla niego. Bo będzie to ostatni szczyt z nim jako szefem Paktu. Szczyt na pewno nie będzie przełomem, bo - po pierwsze - NATO nie ma ochoty zrobić dużego kroku do przodu - wskazał rozmówca serwisu Gazeta.pl.
Zobacz też: Zwycięstwo nad Rosją możliwe? Ekspert wymienia główne warunki
Polska nie jest bezpieczna w NATO?
Generał wskazał, że jeśli ma dojść do przełomu, to "powinniśmy mieć 360 st. bezpieczeństwa dla Sojuszu".
- I również szczerze sobie odpowiedzmy na pytanie: czy flanka wschodnia jest bezpieczna - czy Polska i państwa bałtyckie są bezpieczne? Otóż nie jesteśmy bezpieczni - NATO nie daje nam teraz bezpieczeństwa i obecny szczyt w Madrycie tego nie zmieni. A przecież takie hasła - pełnego bezpieczeństwa - padały już na poprzednich szczytach Paktu w Brukseli, Warszawie, Newport. Zawsze kończyło się na hasłach o bezpieczeństwie. Tym razem też tak będzie - wyjaśnił Gocuł.
W wywiadzie ekspert podkreślił, że Rosja rozmawia tylko z silnymi krajami i organizacjami. Zdaniem gen. Gocuła NATO w naszym regionie jest słabe.
- NATO ma potencjał militarny, ale nie ma potencjału politycznego, by go wykorzystać do zbudowania w naszej części Europy faktycznego bezpieczeństwa. Przywódcy europejscy nie stają na wysokości zadania. Nie chcę krytykować poszczególnych liderów, ale rolą mężów stanu jest to, aby podejmować decyzje trudne, ale potrzebne - powiedział dla Gazety.pl wojskowy.
Generał o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO
Były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego zaznaczył, że trwający w Madrycie szczyt NATO "absolutnie nie zapewni bezpieczeństwa flance wschodniej".
- Czy Polskę i państwa bałtyckie dzisiaj - w sytuacji zagrożenia - satysfakcjonuje fakt, że w gdzieś w Hiszpanii czy Włoszech stacjonują jednostki, które mają przybyć, gdy Putin już rozpocznie wojnę i wejdzie na nasze terytoria? Przecież nasze czekanie będzie trwało co najmniej dwa tygodnie zanim się Siły Odpowiedzi ruszą, kolejne dwa tygodnie, zanim przypłyną lub przyjadą, tydzień zanim nastąpi ich integracja. A do tego czasu będzie już pozamiatane, NATO będzie odbijać zgliszcza i odkrywać zbrodnie Rosjan - powiedział rozmówca Gazety.pl.
Szczyt NATO w Madrycie
Aktualnie w stolicy Hiszpanii odbywa się szczyt NATO. Na poniedziałkowej konferencji prasowej szef NATO Jens Stoltenberg zapowiedział zwiększenie sił wysokiej gotowości Sojuszu do ponad 300 tys. Obecnie siły szybkiego reagowania NATO liczą ok. 40 tys. żołnierzy.
Oprócz tego Stoltenberg obiecał wzmocnienie wysuniętej obecności, grup bojowych we wschodniej części Sojuszu, do poziomu brygady oraz zwiększenie zdolności NATO do działania w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych.
Szef NATO odniósł się również bezpośrednio do Rosji. - Oczekuję, że sojusznicy wyraźnie oświadczą, że Rosja stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, dla naszych wartości, dla ładu międzynarodowego opartego na zasadach - wskazał.
Z kolei we wtorek doszło do porozumienia ws. wniosku akcesyjnego Szwecji i Finlandii. "Ministrowie spraw zagranicznych podpisali trójstronne memorandum. (...) Turcja poprze zaproszenie Finlandii i Szwecji do członkostwa w NATO. Konkretne kroki naszego przystąpienia do NATO zostaną uzgodnione przez sojuszników NATO w ciągu najbliższych dwóch dni, ale decyzja ta jest nieuchronna" - przekazał prezydent Finlandii Sauli Niinistö.
Źródło: Gazeta.pl, PAP