Trwa ładowanie...
d4jyj0r

Nasze rolnictwo upadnie i będziemy importerem żywności?

Według "Naszego Dziennika", rolnictwo znajduje się w głębokim kryzysie. Spadają dochody większości gospodarstw, a produkcja zboża, mleka czy owoców przestaje być opłacalna. Dziennik prognozuje, że za rok nawet hodowla trzody chlewnej, która teraz wydaje się dochodowa, może okazać się działalnością przynoszącą straty. W konsekwencji Polsce grozi rola importera żywności - alarmuje gazeta.

Share
d4jyj0r

Kryzys uderza przede wszystkim w gospodarstwa rodzinne, których właściciele nastawili się na to, że produkcja rolna będzie ich jedynym źródłem dochodu

Senator Jerzy Chróścikowski z PiS podkreśla, że to właśnie rodzinne gospodarstwa o powierzchni do 100 hektarów inwestują najwięcej w swój rozwój i teraz najbardziej odczuwają skutki kryzysu.

Sytuacja jest tym bardziej niebezpieczna, że nieskuteczna okazuje się polityka wspierania rolnictwa prowadzona zarówno przez rząd, jak i Komisję Europejską. Większość instrumentów wsparcia można uruchomić tylko po uzyskaniu zgody ze strony KE, tymczasem unijna polityka rolna weszła niestety w fazę zwijania się - zauważa gazeta. Najbogatsze kraje unijne, takie jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania czy Holandia, domagają się ograniczenia nakładów na Wspólną Politykę Rolną.

"Nasz Dziennik" ostrzega, że jeżeli sytuacja na rynku szybko się nie zmieni, nasze rolnictwo upadnie i staniemy się importerem żywności.

d4jyj0r

Podziel się opinią

Share
d4jyj0r
d4jyj0r
Więcej tematów