Trwa ładowanie...

Nasi sąsiedzi przywracają kontrole na granicy. Będą negocjacje

Czeski rząd zdecydował o czasowym przywróceniu kontroli na granicy ze Słowacją. Jak wyjaśniono, to wynik wzrostu liczby nielegalnych migrantów przekraczających granicę. Kontrole zostaną wprowadzone o północy ze środy na czwartek.

Czechy. Rząd w Pradze zdecydował o przywróceniu kontroli na granicy ze SłowacjąCzechy. Rząd w Pradze zdecydował o przywróceniu kontroli na granicy ze SłowacjąŹródło: Licencjodawca, fot: Bartlomiej Magierowski
d3lhfzh
d3lhfzh

Decyzję o czasowym przywróceniu kontroli na granicy ze Słowacją rząd Czech podjął na wieczornym posiedzeniu w poniedziałek. O decyzji rządu poinformował premier Petr Fiala.

Czechy przywracają kontrole na granicy ze Słowacją

W pierwszej fazie kontrole zostaną przywrócone na 10 dni. Ten czas, zdaniem wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Vita Rakuszana zostanie wykorzystany na negocjacje ze stroną słowacką.

Od początku czerwca do początku minionego tygodnia Czesi zatrzymali prawie 9500 migrantów. W całym ubiegłym roku było ich 1330. Od początku 2022 r. już 11 tys.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Przeżył piekło rosyjskiej niewoli. Brytyjczyk z Azowstalu o torturach

Zdaniem premiera sytuacja bezpieczeństwa w Czechach ma charakter stabilny. Cudzoziemcy, pochodzący głównie z Syrii, wykorzystują Czechy jako kraj tranzytowy. Premier stwierdził, że celem środków zapobiegawczych jest zniechęcenie nielegalnych migrantów do korzystania z trasy przez Czechy.

d3lhfzh

Praga przygotowuje też nowelizację kodeksu karnego, która znacznie zwiększyłaby kary za przemyt ludzi.

KE ma zaktualizować wytyczne dot. polityki wizowej

Wśród państw członkowskich słychać tymczasem obawy o bezpieczeństwo narodowe w kontekście Rosjan uciekających do UE po ogłoszeniu mobilizacji przez Kreml.

W poniedziałek ambasadorowie państw członkowskich wezwali Komisję Europejską do zaktualizowania wytycznych dot. polityki wizowej w tej sprawie - przekazało PAP źródło UE. Państwa UE zobowiązały też Komisję i FRONTEX (Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej) do ścisłego monitorowania wjazdów Rosjan do państw trzecich oraz do UE, po ogłoszeniu w Rosji mobilizacji.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel opowiedział się w weekend za otwarciem UE dla uciekających Rosjan.

d3lhfzh

Z Brukseli Łukasz Osiński, z Pragi Piotr Górecki (PAP)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3lhfzh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3lhfzh
Więcej tematów