Nasi sąsiedzi przywracają kontrole na granicy. Będą negocjacje
Czeski rząd zdecydował o czasowym przywróceniu kontroli na granicy ze Słowacją. Jak wyjaśniono, to wynik wzrostu liczby nielegalnych migrantów przekraczających granicę. Kontrole zostaną wprowadzone o północy ze środy na czwartek.
Decyzję o czasowym przywróceniu kontroli na granicy ze Słowacją rząd Czech podjął na wieczornym posiedzeniu w poniedziałek. O decyzji rządu poinformował premier Petr Fiala.
Czechy przywracają kontrole na granicy ze Słowacją
W pierwszej fazie kontrole zostaną przywrócone na 10 dni. Ten czas, zdaniem wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Vita Rakuszana zostanie wykorzystany na negocjacje ze stroną słowacką.
Od początku czerwca do początku minionego tygodnia Czesi zatrzymali prawie 9500 migrantów. W całym ubiegłym roku było ich 1330. Od początku 2022 r. już 11 tys.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Przeżył piekło rosyjskiej niewoli. Brytyjczyk z Azowstalu o torturach
Zdaniem premiera sytuacja bezpieczeństwa w Czechach ma charakter stabilny. Cudzoziemcy, pochodzący głównie z Syrii, wykorzystują Czechy jako kraj tranzytowy. Premier stwierdził, że celem środków zapobiegawczych jest zniechęcenie nielegalnych migrantów do korzystania z trasy przez Czechy.
Praga przygotowuje też nowelizację kodeksu karnego, która znacznie zwiększyłaby kary za przemyt ludzi.
KE ma zaktualizować wytyczne dot. polityki wizowej
Wśród państw członkowskich słychać tymczasem obawy o bezpieczeństwo narodowe w kontekście Rosjan uciekających do UE po ogłoszeniu mobilizacji przez Kreml.
W poniedziałek ambasadorowie państw członkowskich wezwali Komisję Europejską do zaktualizowania wytycznych dot. polityki wizowej w tej sprawie - przekazało PAP źródło UE. Państwa UE zobowiązały też Komisję i FRONTEX (Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej) do ścisłego monitorowania wjazdów Rosjan do państw trzecich oraz do UE, po ogłoszeniu w Rosji mobilizacji.
Szef Rady Europejskiej Charles Michel opowiedział się w weekend za otwarciem UE dla uciekających Rosjan.
Z Brukseli Łukasz Osiński, z Pragi Piotr Górecki (PAP)