NASA szuka śmiałków, którzy spędzą rok na sztucznym Marsie
Dwunastu śmiałków będzie mogło wziąć udział w trzech rocznych symulacjach pobytu na Marsie, które szykuje NASA. W programie są kosmiczne spacery i badania naukowe. Kandydaci muszą spełnić szereg wymagań.
NASA ma zamiar przeprowadzić trzy symulacje pobytu na Marsie w ramach programu Crew Health and Performence Exploration Analog. Każda będzie trwała rok, a powierzchnię czerwonej planety ma imitować Johnson Space Center w Teksasie.
Celem misji będzie rozpoznanie i wykluczenie problemów, z którymi mogą w przyszłości spotkać się astronauci na Księżycu lub Marsie. Pierwsi śmiałkowie mają zacząć symulację jesienią 2022 roku.
W programie symulowane spacery kosmiczne i badania naukowe
W każdej spośród trzech testowych misji udział weźmie załoga złożona z czterech członków. Wszyscy będą mieszkali i pracowali w module Mars Dune Alpha o powierzchni ok. 160 metrów kwadratowych, który został stworzony przed drukarki 3D.
Uczestnicy będą musieli zmierzyć się z wyzwaniami, jakie potencjalnie mogą spotkać pierwszych ludzi na Marsie. To ograniczone zasoby, awarie sprzętu, opóźnienia w komunikacji i inne czynniki stresowe.
Zobacz także: Donald Tusk znowu na czele rządu? "Dla mnie to oczywiste"
Do zadań załogi będą należały symulowane spacery kosmiczne, badania naukowe, sterowanie robotami, wymiana komunikatów oraz korzystanie z wirtualnej rzeczywistości.
- Symulacje na Ziemi pomogą nam zrozumieć i przeciwdziałać fizycznym oraz psychicznym wyzwaniom, przed którymi staną astronauci przed odlotem - wyjaśnia Grace Douglas, główny naukowiec projektu badawczego NASA Advanced Food Technology.
Kogo szuka NASA? Takie wymagania muszą spełnić kandydaci
Żeby wziąć udział w symulacji pobytu na Marsie, trzeba spełniać szereg wymagań. Przede wszystkim NASA rekrutuje chętnych spośród obywateli i rezydentów USA. Muszą to być osoby w wieku od 30 do 55 lat, które nie palą i biegle posługują się językiem angielskim.
Konieczny jest tytuł magistra z inżynierii, matematyki, biologii lub informatyki, a także co najmniej dwuletnie doświadczenie zawodowe lub tysiąc godzin pilotowania statku powietrznego.
"Kandydaci, którzy ukończyli dwa lata pracy na studiach doktoranckich, ukończyli studia medyczne lub program pilotażowy, również będą brani pod uwagę. Dodatkowo, z czteroletnim doświadczeniem zawodowym, mogą być uwzględnieni kandydaci, którzy ukończyli szkolenie oficerskie lub licencjat w dziedzinie nauki, technologii, inżynierii i matematyki" - informuje NASA.
Wszystkie wymagania, które stawia NASA, są zgodne z kryteriami wyboru kandydatów na astronautów.