NASA: odnaleziono tajemniczą wyspę na Pacyfiku. Zaintrygowani naukowcy zajmą się jej zbadaniem
Naukowcy z NASA zbadali jedną z najbardziej specyficznych wysp na naszej planecie. Ma ona zaledwie 150 lat i znajduje się na niej tajemnicze błoto. Za jej pomocą badacze będą chcieli zrozumieć procesy zachodzące na Marsie.
Wyspa o nazwie Hunga Tonga-Hunga Ha’apai jest wynikiem erupcji wulkanu znajdującego się przy wyspie Tonga. Pojawiła się w 2014 roku. Naukowcy z NASA dziwią się, że przetrwała ona erozyjną działalność oceanu. Jest to zaledwie jedna z trzech wysp, która powstała w tym rejonie w przeciągu ostatnich 150 lat.
Badacze sprawdzili podłoże wyspy HTHH. Dominująca część obszaru wyspy pokryta jest czarnym żwirem. Badacze zanotowali obecność roślinności na wyspie, a także dużą ilość ptactwa.
Najbardziej intrygującą rzeczą był specyficzny rodzaj błota. Naukowcy na razie nie znają jego genezy, gdyż według nich nie jest to popiół wulkaniczny.
Nowoodkryty obszar jest ciekawym zjawiskiem dla NASA, gdyż jej struktura może być podobna do dawnego Marsa. Dzięki badaniom nad wyspą naukowcy będą mogli poznać procesy, jakie zachodzą na sąsiadującej z nami planecie.
Naukowcy dostrzegli, że wyspa znacznie szybciej eroduje. Przyczyną mogą duże opady.
Badacze mają za zadanie zaprojektowanie trójwymiarowego modelu wyspy, jednak uważają, że nie odzwierciedli on jej rzeczywistego klimatu.
Pracownicy NASA prognozują, że wyspa będzie w stanie przetrwać jeszcze od 6 do 30 lat.