Trwa ładowanie...
d2n3kxv

NASA ma nowego satelitę. Będzie kontrolować stan lodowców

NASA wystrzeliła w kosmos nowego satelitę. Klimat będzie pod kontrolą
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NASA ma nowego satelitę. Będzie kontrolować stan lodowców
NASA ma nowego satelitę. Będzie kontrolować stan lodowców (iStock.com)
d2n3kxv

NASA – nowy satelita

Z położonej w stanie Kalifornia bazy lotniczej Landenberg wystrzelono satelitę ICESat-2, który ma służyć do mapawania i monitorowania lodowców w Grenlandii i Antarktydy. Według informacji podanych przez NASA, stacje lądowe położone w Svalbard w Norwegii złapały sygnał satelity po około 75 minutach po starcie Jak wiadomo na razie wszystko odbywa się zgodnie z planem. Wysokość orbity wynosi 290 mil. Warto zaznaczyć, że głównym przyrządem satelity jest laserowy wysokościomierz ATLAS, który umożliwia wykonanie pomiaru wysokości powierzchni z lodowca z wielką dokładnością (do 4 mm, czyli grubości przeciętnego ołówka!). Planowo system ma zostać aktywowany w terminie kilku tygodni po zakończeniu wszystkich testów satelity.

Główne zadanie nowego satelity

Dane satelitarne umożliwią udokumentowanie wszystkich zmian lodowców polarnych, i przewidywanie zmian poziomu oceanu światowego, które powoduje topnienie pokrywy lodowej Grenlandii i Antarktydy. Ponad to pomogą również naukowcom zgłębić zagadnienie przyczyn topnienia pokrywy oraz wpływu tego procesu na atmosferę i sam ocean.

d2n3kxv

Proces kurczenia lodowców

Wiadomo, że proces topnienia lodowców polarnych na naszej planecie trwa już od kilku dziesięcioleci. Nie da się jednak ukryć, że właśnie w naszych czasach proces ten przybrał skalę, która zagraża polarnym bioprocesom. Topnienie lodowców skutkuje podniesieniem poziomu oceanu, co kwestionuje przyszłość koralowych atoli, których powierzchnia unosi się nad wodą o kilka centymetrów.

d2n3kxv

Podziel się opinią

Share
d2n3kxv
d2n3kxv