PolskaNarodowy Instytut Wolności przyznał dotacje. Fundusze u popierających PiS?

Narodowy Instytut Wolności przyznał dotacje. Fundusze u popierających PiS?

Narodowy Instytut Wolności ogłosił wyniki konkursu o środki na budowę "żelaznego kapitału". Wśród beneficjentów znalazła się fundacja, której członkiem jest Piotr Gliński. Przypomnijmy, że wicepremier jest również założycielem NIW. Na liście rezerwowej znalazło się także stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości Roberta Bąkiewicza.

Piotr Gliński
Piotr Gliński
Źródło zdjęć: © East News | Tomasz Jastrzebowski/
Sylwia Bagińska

Wyniki konkursu na budowę tzw. żelaznego kapitału NIW ogłosił 30 kwietnia. W ramach tego przedsięwzięcia pieniądze przekazywane są do podmiotów, które według komisji są najważniejsze i mają najcenniejszy dorobek w budowaniu społeczeństwa i oferują szeroki wachlarz inicjatyw społecznych.

NIW ogłosił zwycięzców "żelaznego kapitału"

Jak wyjaśnia portal "Wyborczej" ze środków tzw. żelaznego kapitału podmioty nie muszą się rozliczać tak jak np. w przypadku dotacji na konkretny cel. Organizacje same wybierają, na jaką działalność statutową i cele przeznaczą otrzymane fundusze.

I tak w konkursie organizowanym przez NIK można było zdobyć 100 punktów. Najlepszy wynik i co za tym idzie, pół miliona złotych otrzymały podmioty:

  • Fundacja Polska Wielki Projekt (łączna dotacja 500 tys. zł).
  • Stowarzyszenie "Sanctus Paulus" (łączna dotacja 500 tys. zł).
  • Fundacja Instytut im. Kazimierza Promyka (łączna dotacja 480 tys. zł).
  • Fundacja Al for the Betterment of Life (łączna dotacja 500 tys. zł).
  • Fundacja Edukacja Wartości (łączna dotacja 500 tys. zł).
  • Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna (łączna dotacja 500 tys. zł).

Jak czytamy na portalu "Gazeta Wyborcza", Fundacja Polska Wielki Projekt, po raz kolejny stała się zwycięzcą konkursu na tzw. kapitał żelazny. Założycielką tego podium jest Anna Bielecka, która w Warszawie prowadzi salon na ulicy Wilczej. Jak dodał serwis, od katastrofy smoleńskiej regularnie spotykają się tam elity z PiS m.in. Jarosław Kaczyński.

Prasa podała również, że w radzie tej fundacji jest 26 osób związanych z PiS-em - m.in. Piotr Gliński. Przypomnijmy, że minister kultury jest także jednym z założycieli oraz inicjatorem powstania Narodowego Instytutu Wolności, którzy rozdziela pieniądze. To właśnie NIW przydzielił pół miliona złotych Fundacji Polska Wielki Projekt. Z organizacją związani są także m.in. europosłowie PiS Zdzisław Krasnodębski i Ryszard Legutko, a także były szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Jedną z działalności, którą zajmuje się Fundacja Polska Wielki Projekt, jest przyznawanie Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego. Do 2015 roku było to wyróżnienie honorowe - przypomina "Wyborcza". Gdy do władzy doszedł PiS, razem z nagrodą zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł. Pieniądze przeznacza na ten cel PKO BP.

"Wyborcza" przekazała także, że reszta beneficjentów to organizacje, które związane są z obozem władzy, działaczami PiS, katolickimi fundamentalistami oraz narodowcami. Z reportażu serwisu wynika, że Narodowy Instytut Wolności wspiera te podmioty, które otwarcie popierają PiS.

Zobacz też: "Dwóch graczy drużyny Kaczyńskiego sprzedało mecz". Gość WP ich wskazał

Organizacja Bąkiewicza na liście rezerwowej

Tuż za zwycięską szóstką, na liście rezerwowej, znalazło się stowarzyszenie Roty Marsz Niepodległości Roberta Bąkiewicza z oceną 99,5 pkt. Za nim na przyznanie "żelaznego kapitału" liczy 112 innych podmiotów.

Organizacje, które znalazły się na liście rezerwowej, fundusze otrzymają wtedy, gdy zwiększona zostanie pula lub zostaną pieniądze. W takiej sytuacji środki w pierwszej kolejności trafią do Bąkiewicza.

Jednak Robert Bąkiewicz otrzymał dotacje w wysokości 198 tys. zł Roty Marszu Niepodległości w ramach projektu "Rozwój instytucjonalny organizacji strażniczych i mediów obywatelskich" - wskazała prasa. Za te pieniądze będzie realizowany projekt o nazwie: "Media Narodowe - obywatelski portal lokalny".

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Źródło artykułu:WP Wiadomości
robert bąkiewiczpiotr glińskipis

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)