Trwa ładowanie...

Nareszcie Wiosna! Pierwszy dzień wiosny wypadł w czwartek, 21 marca 2019. Od teraz dni będą coraz dłuższe?

Nadeszła wiosna. W czwartek, 21 marca obchodzimy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny i ostatecznie żegnamy zimę. Sprawdź, do kiedy potrwa wiosna i czy dni będą dłuższe.

Share
Nareszcie Wiosna! Pierwszy dzień wiosny wypadł w czwartek, 21 marca 2019. Od teraz dni będą coraz dłuższe?
Źródło: iStock.com
d4eqq1n

Wiosna – pierwszy dzień wiosny 2019

Nareszcie nadeszła wiosna! Dziś, w czwartek, 21 marca 2019 oficjalnie obchodzimy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Wśród popularnych zwyczajów związanych z tym dniem jest topnienie Marzanny. Tradycja związana z topieniem szmacianej lub słomianej kukły jest praktykowana w wielu szkołach, a wywodzi się z kultury rdzennych mieszkańców Polski. Postać Marzanny symbolizowała boginię zimy oraz śmierci, której pozbywano się na rzecz cieplejszej pory roku. 21 marca 2019 przez wielu uczniów obchodzony jest także Dzień Wagarowicza, czyli umowne święto, które dla wielu jest pretekstem do opuszczenia szkoły. Z tej okazji wiele placówek organizuje „luźne lekcje” w postaci szkolnych wycieczek, apeli lub konkursów, które mają powstrzymać młodzież przed wagarowaniem.

Wiosna 2019 – od teraz dni będą dłuższe?

Należy zaznaczyć, że pierwszy dzień astronomicznej wiosny wypadł dzień wcześniej, bo w środę, 20 marca 2019 w tzw. równonoc wiosenną. Równonoc (wiosenna lub jesienna) przypada na moment przejścia Słońca przez jeden z punktów przecięcia ekliptyki i równika niebieskiego. Tego dnia dzień i noc trwały tyle samo, czyli równo po 12 godzin. Od tej pory dni będą coraz dłuższe od nocy, a na niebie będzie można zaobserwować liczne ciekawe zjawiska astronomiczne, między innymi dobrze widoczne gwiazdozbiory Panny, Lwa i Wolarza. Na początku wiosny, wieczorami będzie można zobaczyć także Syriusza, najjaśniejszą gwiazdę na nocnym niebie.

d4eqq1n

Podziel się opinią

Share
d4eqq1n
d4eqq1n
Więcej tematów