PolskaNapisz list w obronie praw kobiet

Napisz list w obronie praw kobiet

24-godzinny Maraton Pisania Listów, w tym roku szczególnie poświęcony obronie praw kobiet, organizuje w najbliższy weekend Amnesty International (AI).

Akcja odbędzie się już po raz ósmy w związku z Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka (przypada w poniedziałek). Rozpocznie się w sobotę o godz. 12, a zakończy w południe w niedzielę. Listy mają dotyczyć konkretnych więźniów politycznych.

Przywódczyni birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi od 17 lat, prawie bez przerwy, przebywa w areszcie domowym, Delara Darabi z Iranu czeka na karę śmierci za zabójstwo, które zdarzyło się, gdy miała tylko 17 lat i zapewne to nie ona je popełniła, 19-latka z Arabii Saudyjskiej, skazana na chłostę za przebywanie z obcymi mężczyznami, choć w rzeczywistości została przez nich zgwałcona - to niektóre z kobiet, którym ma pomóc tegoroczny Maraton.

W Polsce listy będzie można napisać w punktach mieszczących się m.in. w szkołach, kawiarniach, klubach, na uczelniach i w innych miejscach publicznych w 60 miejscowościach. Listy zostaną wysłane do decydentów politycznych na całym świecie.

Napisanie listów w obronie kobiet zapowiedziało wiele znanych postaci, m.in. Aga Zaryan, Ewelina Flinta. Ich treść pojawi się na stronie internetowej www.amnesty.org.pl.

Listy będą liczone w warszawskim klubie "Chłodna 25", gdzie Maraton rozpocznie białoruska obrończyni praw człowieka Wiera Striemkowska, a zakończy 24 godziny później Kasia Nosowska.

W sobotę wieczorem akcję wesprze drużyna Legii, która przed meczem z Górnikiem Zabrze wyjdzie na murawę w koszulkach Amnesty, aby zachęcić kibiców do pisania listów.

Więcej informacji o akcji oraz o osobach, w obronie których można pisać listy, znajduje się na stronie internetowej http://maratonamnesty.blox.pl.

Jak informuje Amnesty International, w poprzednim Maratonie napisano ponad 22 tysiące listów w Polsce i ponad 110 tysięcy na świecie.

Na 12 spraw z poprzedniego Maratonu, 6 znalazło już pozytywny finał. Po naszych apelach zwolniono z więzienia opozycjonistkę z Kongo Marie-ThÚrese Nlandu Mpolo-Nene i etiopską dziennikarkę Serkalem Fasil. Żmicier Daszkiewicz, więzień sumienia z Białorusi, nie został co prawda uwolniony, ale jest lepiej traktowany - zaznaczają organizatorzy akcji.

Amnesty International jest międzynarodową organizacją pozarządową powstałą w 1961 roku, walczącą o prawa człowieka przez pokojowe akcje obywatelskie. Apeluje m.in. o uwolnienie więźniów sumienia, uczciwe i sprawiedliwe procesy sądowe, sprzeciwia się torturom, karze śmierci i pozasądowym egzekucjom.

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka obchodzony jest 10 grudnia w rocznicę podpisania przez ONZ w 1948 r. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)