Napieralski zarekomendował klubowi Lewicy poparcie Belki
Szef SLD Grzegorz Napieralski podkreślił, że kandydat na prezesa NBP Marek Belka jest znakomitym ekonomistą i fachowcem. Lider Lewicy zarekomendował swojemu klubowi jednogłośne poparcie Belki na prezesa banku centralnego.
- Nie mieliśmy nigdy wątpliwości, wiedzieliśmy, że jeśli chodzi o kwestie ekonomiczne, Belka, jak i wielu ekonomistów lewicy, jest tutaj najlepszy - powiedział Napieralski podczas posiedzenia klubu Lewicy ws. stanowiska wobec kandydatury Belki. Nazwał Belkę "naszym człowiekiem".
Napieralski podkreślił jednak, że do dziś nie zgadza się z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim w sprawie czasu i formuły zgłoszenia kandydatury na szefa banku centralnego. Argumentował, że prezes NBP powinien mieć silny mandat, a zamieszanie, które trwało od kilku dni wokół niego, było niepotrzebne i osłabia pozycję tej kandydatury.
O godz. 17.00 w sejmie odbędzie się głosowanie w sprawie wprowadzenia do porządku obrad punktu dotyczącego wyboru prezesa NBP.
Belka: wiem, że nie była to łatwa decyzja
Marek Belka podziękował szefowi SLD Grzegorzowi Napieralskiemu za poparcie jego kandydatury na szefa NBP. Zapewnił, że rozumie, iż nie była to łatwa decyzja, szczególnie w kontekście kampanii wyborczej.
Belka podziękował klubowi Lewicy za poparcie. - Grzegorz, ja zdaję sobie sprawę, że to nie jest łatwy moment, ani łatwa decyzja. (...) To jest okres kampanii i można było te posunięcia interpretować bardzo różnie - ja to rozumiem - zwrócił się do Napieralskiego.
Przyznał, że jego kandydatura na to "bardzo zaszczytne, wielkie, a dla ekonomisty wręcz z nabożną czcią traktowane stanowisko" nie miałaby szans bez poparcia klubu Lewicy. "Za to Grzegorzowi bardzo serdecznie dziękuję i będę to zawsze powtarzał w wypowiedziach publicznych" - powiedział.
- Jeżeli dzisiejsze głosowania pójdą tak, jak sobie wszyscy życzymy, to obiecuję sobie (...) uczestnictwo w żywym dialogu na tematy państwa, gospodarki z wami i z innymi - zapewnił Belka. Belka podziękował też za poparcie sejmowej komisji finansów publicznych.
10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginął prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Jego obowiązki w NBP i RPP przejął pierwszy zastępca - Piotr Wiesiołek.
Prezes NBP jest powoływany przez sejm na wniosek prezydenta, na sześcioletnią kadencję. Jest on przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej i zarządu NBP. Szef banku narodowego jest powołany bezwzględną większością głosów.