Trwa ładowanie...

Napierają wzdłuż drogi. Rosjanie coraz bliżej Kupiańska

Na pograniczu obwodów charkowskiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy trwa spodziewana ofensywa rosyjska. Rosjanie odniosą w niej pewne sukcesy taktyczne, które zapewne nie przerodzą się w postępy o znaczeniu operacyjnym - ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Rosyjscy żołnierze na manewrachRosyjscy żołnierze na manewrachŹródło: East News
d2f3w4w
d2f3w4w

"Siły rosyjskie będą zapewne w stanie osiągnąć dalsze sukcesy na szczeblu taktycznym w rejonie Kupiańska. Jest jednak mało prawdopodobne, by zdołały przemienić te sukcesy taktyczne w szerszy manewr zmechanizowany niezbędny do postępów o znaczeniu operacyjnym" - oceniają analitycy w najnowszym raporcie.

Postępy w pobliżu Krochmalnego

Amerykański think tank informuje, że wojska rosyjskie poczyniły postępy taktyczne na południowy wschód od Kupiańska wzdłuż drogi P07 (Kupiańsk-Swatowe) w pobliżu Krochmalnego. Jak się wydaje, Rosjanie podejmują intensywniejsze ataki na zachód i północny zachód od Krochmalnego, w kierunku rzeki Oskoł.

d2f3w4w

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Moment ataku pilota MiG-29. Pociski z USA spadły na Rosjan

W rejonie Kupiańska aktywne są - według ISW - oddziały 1. Armii Pancernej i 6. Armii Ogólnowojskowej. Są one w stanie podejmować ataki frontalne, ale nie wydają się zdolne do prowadzenia zmechanizowanego manewru na większą skalę, ze względu na to, że rozmieszczone zostały w tym rejonie już ponad rok temu - informuje think tank.

Natarcie wyczerpie się do wiosny

Ośrodek podkreśla, że jego oceny są zbieżne z wypowiedziami szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryła Budanowa. Powiedział on, że Rosjanie nie osiągnęli w trwającej ofensywie większych sukcesów i natarcie to wyczerpie się na początku wiosny.

d2f3w4w

- Gdy zakończy się ruch przeciwnika, rozpocznie się ruch naszych wojsk - zapowiedział Budanow.

Źródło: PAP/ISW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2f3w4w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2f3w4w
Więcej tematów