Trwa ładowanie...
d28f5gk
20-02-2006 06:11

Największy sejf kraju


Narodowy Bank Polski zbuduje swój Centralny Skarbiec na terenie Fortu Zegrze wzniesionego w okresie zaborów przez Rosjan. W twierdzy po drugiej wojnie światowej znajdowały się koszary, zbudowano tam schron przeciwatomowy.

d28f5gk
d28f5gk

35 mld euro

Trzy lata temu NBP odkupił ten teren od Agencji Mienia Wojskowego. Teraz ma powstać tam najlepiej strzeżony obiekt w Polsce. Koszty jego budowy wyniosą 176 milionów złotych. W skarbcu mają być umieszczone polskie rezerwy walutowe, a wynoszą one 35 mld euro. – Teren jest dla nas bardzo atrakcyjny, m.in. ze względu na swoje położenie – mówi Izabela Świderek-Kowalczyk, szefowa biura prasowego NBP. – Zegrze jest położone blisko stolicy, fort otoczony jest obwałowaniami, w okolicy nie ma zabudowań. Mamy już projekt i niezbędne pozwolenia, ogłosiliśmy przetarg, zakończenie prac planujemy na rok 2008 – dodaje.

Cenne dane

Oprócz skarbca powstanie również zapasowy ośrodek informatyczny, w którym zgodnie z przepisami UE będą przechowywane dane z centrali NBP. – Będzie można ich używać w czasie wojny lub kataklizmu, gdy placówki banku nie mogą normalnie funkcjonować – wyjaśnia Świderek-Kowalczyk.
W tej chwili Narodowy Bank Polski posiada kilka skarbców, w których przechowywana jest gotówka, to właśnie stamtąd specjalne konwoje przewożą pieniądze, np. do uzupełnienia bankomatów.

Bunkier dla historyków

Były fort jest atrakcyjny także dla historyków, którzy do tej pory nie mogli prowadzić prac na terenie należącym do wojska. Teraz NBP ma zamiar udostępnić im część obiektów, m.in. jeden z bunkrów oraz tunele. Historyczny wygląd starych wojskowych zabudowań zostanie zachowany. Izabela Świderek-Kowalczyk nie chce mówić o planowanych zabezpieczeniach, jednak informuje, że na pewno będą one zgodne z wymogami dla tego typu obiektów.

– Cieszy nas jako mieszkańców, że taka inwestycja będzie w naszym mieście. Z pewnością oznaczać to będzie więcej zadań dla policji, ponieważ takie placówki zawsze wymagają zwiększonej uwagi z naszej strony – mówi rzeczniczka prasowa powiatowej komendy policji w Legionowie, nadkomisarz Anna Galant.

d28f5gk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28f5gk
Więcej tematów