Największe w kraju organy już grają w Licheniu
W bazylice w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu w Wielkopolsce uroczyście poświęcono i oficjalnie oddano do użytku największe w kraju organy. Liczący 157 głosów instrument jest jednym z największych w Europie. Jego budowa trwała cztery lata.
02.07.2007 | aktual.: 02.07.2007 16:11
Licheńskie organy zostały poświęcone przez biskupa włocławskiego Wiesława Meringa podczas mszy świętej, odprawionej z okazji przypadającego w tym dniu odpustu Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, z udziałem kilku tysięcy pielgrzymów z całej Polski.
Organy składają się z pięciu części, rozmieszczonych w nawach głównej i bocznych bazyliki. Mają łącznie 12 tys. 323 piszczałki. Wyposażone są w dwa stoły gry o mechanicznym sterowaniu oraz - pierwszy w Europie - główny stół gry z sześcioma klawiaturami, elektronicznie połączony z wszystkimi częściami organów.
W ubiegłym roku instrument uzyskał pozytywną ocenę komisji, złożonej z organistów, dyrygenta, organmistrza i księży-muzykologów z Polski, Niemiec i Włoch. Komisja przyznała, że pomimo dużej kubatury świątyni i kilkunastosekundowego pogłosu instrument brzmi bardzo czytelnie - powiedziała Aneta Kwiatkowska z biura prasowego sanktuarium.
Przypomniała, że projektantami licheńskich organów są prof. Andrzej Chorosiński z warszawskiej Akademii Muzycznej i Dariusz Zych z wołomińskiej firmy, która wykonała instrument.
Licheńska bazylika jest największą w kraju oraz jedną z największych w Europie i na świecie. Została wybudowana wyłącznie ze składek wiernych i pielgrzymów. Nawa główna świątyni ma w najwyższym punkcie 40 m wysokości. W bazylice przewidziano ponad 10 tys. miejsc siedzących i stojących. Kubatura świątyni liczy 300 tys. metrów sześciennych, a powierzchnia - 23 tys. metrów kwadratowych. Sanktuarium w Licheniu odwiedza rocznie ok. 1,5 mln osób.