Trwa ładowanie...

Największe autorytety Polaków

Największe autorytety Polaków to rodzice i papież Jan Paweł II - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Większość (74%) respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że posiadanie w życiu osób - wzorców do naśladowania jest dla ludzi ważne. Co piąty ankietowany (21%) jest odmiennego zdania.

Share
Największe autorytety Polaków
Źródło: AFP
dt46idn

Polacy są podzieleni co do korzystania w życiu z wiedzy i doświadczeń własnych lub innych osób. Prawie połowa (48%) uważa, że "w życiu lepiej uczyć się na własnych błędach". Tyle samo jest zdania, że "lepiej korzystać z wiedzy i doświadczeń innych".

Ankieterzy CBOS zapytali też o wzory życia codziennego. Prawie połowa (48%) ankietowanych przyznaje, że w jego życiu jest lub była osoba, którą traktuje jako wzór, autorytet, która wywarła jakiś szczególny wpływ na jego życie. 44% ankietowanych twierdzi jednak, że w ich życiu nie było takich osób.

Respondenci, którzy przyznali, że w ich życiu jest osoba uznawana przez nich za wzór, najczęściej (52%) wymieniali rodziców. Co szósty badany (17%), spośród deklarujących posiadanie autorytetów, wskazał postać Jana Pawła II. W dalszej kolejności ankietowani wskazali dziadków (6%), współmałżonków (6%) oraz nauczycieli, profesorów i wychowawców (5%)

dt46idn

W sondażu zapytano także o autorytety życia publicznego. Ponad połowa (57%) ankietowanych nie dostrzega w życiu publicznym osób, które można uznać za autorytet. Co trzeci badany (35%) przyznaje, że ma lub miał taki wzorzec.

W wypowiedziach respondentów zabrakło przedstawicieli kultury i sztuki, naukowców i sportowców, licznie zaś reprezentowane były osoby związane z polityką.

Badani, którzy dostrzegają autorytety w życiu publicznym, najczęściej wymieniali osobę Jana Pawła II (59%). Zdecydowanie mniej ankietowanych (5%) wskazało Lecha Wałęsę czy Józefa Piłsudskiego. Na dalszych miejscach znalazł się Władysław Bartoszewski (3%), Aleksander Kwaśniewski (2%), Donald Tusk (2%) i Jolanta Kwaśniewska (1%).

Według CBOS dostrzeganie autorytetów jest związane z wykształceniem i dochodami ankietowanych. Ci o wyższych dochodach, lepiej wykształceni, częściej uznają autorytety z życia publicznego niż osoby gorzej sytuowane i mniej wykształcone.

Nieznany jest stopień oddziaływania autorytetów na różne dziedziny życia respondentów, a więc to, jak dalece naśladują oni postawy przyjmowanych przez siebie wzorów - wskazuje CBOS.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 3-9 września 2009 roku, na reprezentatywnej, próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski (1086 osób).

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
dt46idn

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt46idn
dt46idn
Więcej tematów