Trwa ładowanie...
d2jx7x5

Najstarszy z Różewiczów

(inf.własna)

d2jx7x5
d2jx7x5

"Nasz starszy brat" - film Stanisława i Tadeusza Różewiczów o ich nieżyjącym bracie Januszu - pokazano w ramach trwającego w Radomsku (woj. łódzkie) Festiwalu "3xRóżewicz". Uzupełnieniem projekcji było czytanie wierszy i prozy najstarszego z Różewiczów.

Dla was to bohater jednego z filmów dokumentalnych. Dla mnie to jest brat. Brat ciągle żywy - powiedział po pokazie wzruszony Stanisław Różewicz. Jego film powstał w oparciu o materiały ikonograficzne - zdjęcia i pocztówki - pokazujące Janusza Różewicza oraz tło, jakim dla jego życia były m.in.: Radomsko, Łódź czy Berlin. Narrację filmu tworzą fragmenty listów pisanych przez Janusza do braci oraz narzeczonej Zuli.

Najstarszy z Różewiczów - poeta, prozaik i kompozytor - działał w czasie wojny w AK. Został w 1944 roku aresztowany przez gestapo i w listopadzie tego roku - mając zaledwie 26 lat - rozstrzelany. Zapewne dlatego wciąż tak trudne są dla Stanisława Różewicza wspomnienia o bracie. Zapewne dlatego powiedział on po filmie: Nie chcę o Januszu zbyt dużo mówić, bo... bo nie. Na szczęście film "Nasz starszy brat" mówi wiele z tego, co reżyserowi przychodzi tak trudno.

Resztę dopowiedziały wiersze i proza Janusza Różewicza, w których czytaniu wzięli udział m.in. prezydent i wiceprezydent Radomska, przewodniczący rady miejskiej oraz radni. Wystąpił także Stanisław Różewicz - nie z poezją, lecz z bolesnym pytaniem, czy dzisiejsza Polska warta jest życia młodego chłopaka, który zginął dla niej, a który mógł zrobić jeszcze tak wiele dla bliskich i dla kraju...
(kl)

d2jx7x5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jx7x5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj