Najpiękniejsze szopki są we Włoszech
Włoskie miasta wraz ze zbliżającymi się świętami przemieniają się niemal w baśniowe krainy. Pięknie oświetlone ulice, bogato zdobione ogromne choinki, place ze sztucznymi lodowiskami, kolorowe świąteczne jarmarki, no i przede wszystkim włoskie szopki.
Tradycje włoskich szopek zapoczątkował jako pierwszy święty Franciszek już w 1223 roku, kiedy to zdecydował się skonstruować z pomocą ludności z Greccio pierwszy żłobek, bazując się na opisach z Biblii. Zwyczaj ten przyjął się we wszystkich krajach chrześcijańskich, a w Asyżu co roku, od 24 grudnia do 6 stycznia, przed słynną Bazyliką buduję się szopkę, która poprzez swoją prostotę i naturalność przypomina narodziny Chrystusa.
Zwyczaj tworzenia szopek we Włoszech jest bardzo mocno zakorzeniony we włoskiej tradycji. Szopki konstruuje się w centrach włoskich miast, w kościołach, w dzielnicach, a w każdym włoskim domu musi stać przynajmniej jedna miniaturka żłóbka, najlepiej zrobionego własnoręcznie.
Włoską stolicą szopek jest Neapol, bo właśnie w centrum tego miasta prawie przez cały rok, jednak w grudniu w wyjątkowej atmosferze, prezentują swoje arcydzieła profesjonalni artyści i twórcy szopek. Przechadzając się wąską ulicą San Gregorio Armeno, zwaną ulicą szopek, można podziwiać małe i duże dzieła sztuki. Szopki przywołujące atmosferę z pisma świętego, zwane potocznie szopkami historycznymi "orientalnymi", a także te bardziej nowoczesne, czyli szopki "ludowe", nawiązujące do realiów współczesnych. Wszystkie szopki są ręcznie robione.
Z kolei Sycylia w okresie świątecznym przeobraża się w tzw. "żyjące szopki". Często całe miasta na południu Włoch przebierają się za postacie pasterzy, królów. Najstarsza i najsłynniejsza tego typu szopka na Sycylii, odbywa się w Custonaci, w prowincji Trapani, we wnętrzu groty Mangiapane.
Innym przykładem słynnej tradycji tworzenia szopek jest żłóbek z XVII wieku, znajdujący się w Acireale na Sycylii, gdzie szopkę tworzy 30 figur naturalnej wielkości.
Jednak jedna z najstarszych szopek z figurami pochodzi z 1283 roku i została wyrzeźbiona w marmurze przez Arnoldo Di Cambio, w kościele S. Maria Maggiore w Rzymie.
W stolicy również odbywają się liczne wystawy szopek, wśród których na szczególną uwagę zasługuje już 34. edycja wystawy zatytułowana: "100 szopek: wystawa bożonarodzeniowa w Rzymie". Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń świątecznych w Rzymie, skupiające ponad 160 pięknych szopek z Włoch i z zagranicy. Wystawę można oglądać do 6 stycznia 2010 roku, w rzymskiej bazylice Santa Maria del Popolo.
Tę listę wspaniałych włoskich szopek zamyka jedna z najważniejszych - szopka z Watykanu, wzbudzająca co roku wiele emocji wśród oczekujących wiernych i turystów. Słynna szopka zlokalizowana w samym centrum placu świętego Piotra, nieopodal obelisku i ogromnej choinki, ma przypominać, jak wspomniał ostatnio Benedykt XVI, o prawdziwym znaczeniu rodziny, która w trudnych momentach wspiera się wzajemnie i kocha, ciesząc się z narodzin oczekiwanego dziecka.
Z Rzymu dla polonia.wp.pl