Trwa ładowanie...

Najnowszy sondaż. Rośnie zaufanie do premiera i prezydenta

Wybory prezydenckie 2020 już za nami. To dobry czas, by przyjrzeć się, jak społeczeństwo postrzega najważniejsze osoby w państwie. Z najnowszego sondażu pracowni Kantar wynika, że zaufanie do Andrzeja Dudy i Mateusza Morawieckiego wzrosło.
Share
Najnowszy sondaż Kantar. Rośnie zaufanie do premiera i prezydenta (zdjęcie ilustracyjne)
Najnowszy sondaż Kantar. Rośnie zaufanie do premiera i prezydenta (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett
d3rl5fx

Z sondażu przeprowadzonego przez Kantar wynika, że w lipcu aż 46 proc. badanych oceniło działania prezydenta Andrzeja Dudy pozytywnie. To wzrost wobec sondażu z czerwca o 6 punktów procentowych.

Najnowszy sondaż. Andrzej Duda z większym poparciem

Niestety, kolejne 46 proc. respondentów negatywnie ocenia działania głowy państwa. Odsetek wskazań negatywnych spadł o 4 punkty procentowe. Z badania Kantar wynika także, że 8 proc. badanych nie było w stanie wskazać, czy Andrzej Duda swoje zadania wykonuje pozytywnie, czy też negatywnie.

d3rl5fx

Grupą badanych, która najlepiej oceniła działania prezydenta są osoby w wieku 60+. To także mieszkańcy miast od 20 do 100 tys. mieszkańców. Andrzeja Dudę pozytywnie postrzegają też osoby wierzące i praktykujące. Gorzej oceniają go mieszkańcy miast powyżej 100 tys. osób.

Z prezydenta najbardziej zadowoleni są wyborcy PiS (94 proc.) oraz osoby o prawicowych poglądach (77 proc.). Znacznie gorzej oceniają go wyborcy KO (84 proc.).

Zobacz też: Andrzej Duda nagrany przez Rosjan. Bogdan Zdrojewski: to było żenujące

Najnowszy sondaż. Mateusz Morawiecki nie do końca lubiany

Według sondażu pracowni Kantar wzrosło także zaufanie do premiera Mateusza Morawieckiego. Jego działania pozytywnie oceniło 45 proc. badanych. To wzrost o 6 punktów procentowych w stosunku do czerwca. Niestety, zaufania do premiera nie ma 46 proc. respondentów. Negatywna liczba ocen przeważa mimo spadku takich wskazań o 4 punkty procentowe.

d3rl5fx

9 proc. badanych nie umie ocenić, czy działania szefa polskiego rządu ocenia pozytywnie czy negatywnie. Odsetek osób niezdecydowanych spadł o 2 punkty procentowe.

Najnowszy sondaż. Mateusz Morawiecki mocny w aglomeracjach

Najwięcej pozytywnych ocen Mateusz Morawiecki otrzymuje od wyborców Prawa i Sprawiedliwości (93 proc.) oraz wyborców o poglądach prawicowych (77 proc.). Z kolei negatywnie oceniają go wyborcy KO (81 proc.) i wyborcy Lewicy (73 proc.).

Jak wynika z badania Kantaru, popleczników rządów Mateusza Morawieckiego możemy szukać wśród seniorów o wykształceniu zasadniczym zawodowym. Co ciekawe, zaufanie do premiera mają także mieszkańcy największych aglomeracji, w których mieszka ponad 500 tys. osób.

d3rl5fx

Znacznie gorzej premiera oceniają mieszkańcy miast od 100 do 500 tys. osób. Negatywne oceny płyną też od wyborców w wieku powyżej 20 lat, które uzyskały wykształcenie wyższe.

Najnowszy sondaż został przeprowadzony w dniach 3-8 lipca przez pracownię Kantar na próbie 1011 osób w wieku od 15 lat w górę. Do badania wykorzystano metodę CAPI - wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.

Źródło: Polsat News

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d3rl5fx

Podziel się opinią

Share
d3rl5fx
d3rl5fx
Więcej tematów