Trwa ładowanie...
d21etel

Najnowszy sondaż prezydencki. Rafał Trzaskowski na prowadzeniu, jest "ale"

Wybory prezydenckie 2020. 49 proc. głosów dla Trzaskowskiego, 48 proc. dla Dudy - to wyniki najnowszego sondażu. W praktyce oznaczają jednak remis ze wskazaniem na kandydata Koalicji Obywatelskiej. Jednocześnie korzystniej wygląda sytuacja kandydata KO, jeśli chodzi o zdobycie głosów wyborców kandydatów, którzy odpadli w I turze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najnowszy sondaż prezydencki. Rafał Trzaskowski na prowadzeniu. Zwolennicy opozycji bardziej zmobilizowani
Najnowszy sondaż prezydencki. Rafał Trzaskowski na prowadzeniu. Zwolennicy opozycji bardziej zmobilizowani (PAP)
d21etel

Jak podaje OKO.press, najnowsze wyniki sondażu IPSOS niczego nie przesądzają. Błąd pomiaru wynosi tu aż 3 pkt proc., w związku z czym zmierzona różnica nie jest "statystycznie istotna".

Prawdziwe wyniki sondażu wyglądają zatem w następujący sposób: 46-52 proc. dla Rafała Trzaskowskiego, 45-51 proc. dla ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak w II turze wyborów rozkładają się głosy wyborców kandydatów, którzy odpadli już z walki o fotel prezydencki? "Duda ma niewielkie rezerwy" - zauważa portal.

d21etel

Zagłosować mogą na niego ci, którzy głosowali na Bosaka oraz ci, którzy w I turze nie głosowali. Co poza tym? "Tylko 2 proc. swego stanu posiadania Duda może uzbierać dzięki wyborcom Hołowni, na Kosiniaku-Kamyszu i Biedroniu razem zyska tyle co nic (mniej niż 1 proc.)" - czytamy.

U Trzaskowskiego sytuacja wygląda zupełnie inaczej. "21 proc. daje kluczowe poparcie wyborców Hołowni. (...) Kolejne 4 proc. dorzucają ludzie Kosiniaka-Kamysza i Biedronia, 3 proc. wyborcy Bosaka, ledwie 1-2 proc. wyborcy mniej pewni, którzy w I turze nie głosowali" - pisze OKO.press.

Z sondażu wynika, że na Dudę planuje zagłosować 9 proc. wyborców Hołowni, 44 proc. zwolenników Bosaka, 10 proc. sympatyków Kosiniaka-Kamysza i 6 proc. elektoratu Biedronia. Z kolei Trzaskowskiego chce poprzeć aż 86 proc. entuzjastów Hołowni, 81 proc. Kosiniaka-Kamysza, 79 proc. Biedronia oraz 34 proc. Bosaka.

Zobacz wideo: "Arogancja, to nie było potrzebne". Ryszard Czarnecki o słowach Zbigniewa Bońka po wyborach

Według sondażu szacowana realna frekwencja wynosi 65 proc., czyli dokładnie tyle samo, ile w I turze. Sondaż telefoniczny CATI IPSOS przeprowadzono w dniach 30 czerwca - 1 lipca na grupie 1021 osób.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: OKO.press

d21etel

Podziel się opinią

Share

d21etel

d21etel
Więcej tematów