Trwa ładowanie...

Najnowszy sondaż. PiS w górę, 5 partii w Sejmie

Największym zaufaniem Polaków nieprzerwanie cieszy się Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce obecnie głosować 36 proc. Polaków. Ile traci do nich obecnie Platforma Obywatelska?

Share
Najnowszy sondaż. PiS w górę, 5 partii w Sejmie
Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d1d964a

"Dziennik Gazeta Prawna" opublikował wyniki najnowszego sondażu. Prowadzi w nim PiS z 10 punktami procentowymi przewagi nad drugą partią - PO. Do Sejmu weszłyby jeszcze tylko trzy partie.

Poparcie dla PiS to obecnie 36 proc., co oznacza, że od ostatniego badania sprzed miesiąca, wzrosło ono o 2 punkty proc. Mówiąc umownie PiS, sondażownia ma oczywiście na myśli Zjednoczoną Prawicę: PiS, Solidarną Polskę i Porozumienie.

Platforma zyskała najwięcej!

Druga w zestawieniu jest Platforma Obywatelska Grzegorza Schetyny. Z sondażu Kantar Public wynika, że partia cieszy się poparciem 26 proc. Polaków (wzrost o 3 pkt. proc. od ostatniego badania).

d1d964a

Podium zamyka Kukiz'15. Ugrupowanie Pawła Kukiza popiera 7 proc. badanych. To dość dużo, ale oznacza spadek o 2 punkty proc.

"Być czy nie być" SLD i Nowoczesnej

Gdyby wybory odbywały się w sierpniu, do Sejmu oprócz tych trzech ugrupowań weszłyby jeszcze dwie partie: Sojusz Lewicy Demokratycznej - 6 proc. (bez zmian) i Nowoczesna - 5 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.).

Nowoczesna to partia, która od kilku miesięcy często plasowała się pod progiem wyborczym. Tymczasem badanie Kantar Public to drugi w ostatnim czasie sondaż wskazujący, że dostałaby się do Sejmu.

d1d964a

W Sejmie nie znalazłyby się Polskie Stronnictwo Ludowe (4 proc., bez zmian), Razem (3 proc.) i Wolność (2 proc.).

Sondaż Kantar Public przeprowadzono 10-16 sierpnia tego roku na próbie 1015 dorosłych Polaków za pomocą wywiadów bezpośrednio wspomaganych komputerowo.

Prezydent Duda na czele polityków

W ostatnich dniach opublikowane zostały również wyniki sondażu polityków, do których Polacy mają największe zaufanie.

Na pierwszym miejscu znalazł się tam prezydent Andrzej Duda. Jak się okazało, głowie państwa ufa łącznie aż 43,9 proc. badanych.

Drugie miejsce w zestawieniu IBRIS zajął premier Mateusz Morawiecki. Uzyskał on wynik na poziomie 41,5 proc. Na podium załapał się jeszcze szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Ufa mu 39,2 proc. badanych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1d964a

Podziel się opinią

Share
d1d964a
d1d964a
Więcej tematów