Trwa ładowanie...

Najnowszy sondaż IBRiS dla WP. Wybory parlamentarne

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, do urn poszłaby nieco ponad połowa badanych. Z najnowszego sondażu IBRiS dla WP wynika, że pierwsze miejsca na podium pozostają bez zmian, a spadek poparcia zanotowała tylko jedna partia.

Najnowszy sondaż IBRiS dla WP. Wybory parlamentarne Najnowszy sondaż IBRiS dla WP. Wybory parlamentarne Źródło: Getty Images
dz6nhoq
dz6nhoq

Pierwsze pytanie w najnowszym sondażu IBRiS dla WP dotyczy frekwencji, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę. Czy badani wzięliby w nich udział? 33,1 proc. odpowiedziało, że "zdecydowanie tak", a 17,5 proc. "raczej tak". Zatem łącznie 50,6 proc. badanych wzięłoby udział w wyborach.

Oznacza to spadek względem poprzedniego sondażu, gdy do urn chciało iść 53,3 proc. badanych. Jeszcze wyższą frekwencję pokazywało badanie opublikowane pod koniec lipca, kiedy chęć udziału wyborach deklarowało 60 proc. respondentów. W najnowszym sondażu 27,1 proc. respondentów twierdzi, że zdecydowanie nie poszłoby na wybory.

sondaż WP
Źródło: WP

PiS się umacnia. Urosło poparcie Koalicji Obywatelskiej

Pierwsze i drugie miejsce na sondażowym podium pozostaje niezmienne. Wygrywa Prawo i Sprawiedliwość, na które zagłosowałoby 41,3 proc. respondentów, czyli o prawie 3 punkty proc. więcej niż w poprzednim sondażu. Na drugą Koalicję Obywatelską głos oddałoby 28,6 proc. badanych, co oznacza wzrost o prawie 5 punktów proc.

sondaż WP
Źródło: WP

Trzecie miejsce zajęła Konfederacja z 8,4 proc. głosów (wzrost o 1,1 pkt. proc.), czwarte Lewica z 6,7 proc. (wzrost o 1,6 pkt. proc.), piąte PSL z wynikiem 5,9 proc. (spadek o 0,5 pkt. proc.). Niezdecydowanych było 9,1 proc. badanych.

dz6nhoq

W najnowszym badaniu nie uwzględniono jednak ruchu Szymona Hołowni, który poprzednio zdobył 8,4 proc. głosów. Sondaż przeprowadzono w dniach 4-5 września 2020 roku na reprezentatywnej próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Zobacz też: Adam Bodnar nie wyklucza kariery politycznej. "Są różne opcje"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dz6nhoq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz6nhoq
Więcej tematów