Trwa ładowanie...

Wybory parlamentarne. Najnowszy sondaż IBRIS dla WP

Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory parlamentarne, wzięłoby w nich udział niewiele ponad 50 proc. badanych - wynika z sondażu IBRIS przeprowadzonego dla WP. Na kogo oddaliby głos?

Sondaż IBRIS dla WP.Sondaż IBRIS dla WP.Źródło: Agencja Gazeta
dycbnue
dycbnue

Badanych spytano: "Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory parlamentarne, to wziąłby Pan lub Pani w nich udział?".

38,9 proc. odpowiedziało - zdecydowanie tak, a 14,4 proc. - raczej tak. Oznacza to, że łącznie 53,3 proc. respondentów wzięłoby udział w wyborach parlamentarnych.

Frekwencja zatem nieco spadła - gdy w poprzednim sondażu, opublikowanym przez nas pod koniec lipca, pytaliśmy o udział w wyborach, 60 proc. badanych było gotowych pójść do urn.

dycbnue

Wybory parlamentarne. Niezmienne podium

A na które ugrupowanie badani oddaliby głos? Podium prezentuje się następująco: 38,6 proc. badanych wybrałoby Prawo i Sprawiedliwość, 23,8 proc. Koalicję Obywatelską, a 8,4 proc. ruch Szymona Hołowni - Ruch społeczny Polska 2050.

Już za podium znalazła się Konfederacja z poparciem 7,3 proc. badanych. Na PSL i Kukiz'15 głosować chciało 5,4 proc. respondentów, a na Lewicę - 5,1 proc. Niezdecydowanych było 11,4 proc. badanych.

sondaż WP
Źródło: WP

Rekonstrukcja rządu. Ryszard Czarnecki: historyczna zmiana za rządów PiS

Sondaż IBRIS. KO i Hołownia nieco tracą

Porównajmy te wyniki do sondażu z ubiegłego miesiąca. W nim również pojawił się ruch Szymona Hołowni i również znalazł swoje miejsce na końcu podium.

dycbnue

Głosy rozkładały się następująco: PiS/Zjednoczona Prawica - 38,8 proc., Koalicja Obywatelska - 25,6 proc., Ruch Szymona Hołowni - 11,8 proc. Poparcie PiS niemal się nie zmieniło. KO straciła niecałe 2 punkty procentowe, natomiast Ruch Hołowni - ponad 3 punkty procentowe.

Konfederacja w poprzednim badaniu miała 6,6 proc. poparcia, a więc nieco mniej niż w obecnym (7,3 proc.).

PSL i Kukiz wyprzedzają Lewicę

W najnowszym sondażu IBRIS PSL i Kukiz'15 odnotowało wzrost poparcia o 3,4 punkty procentowe względem badania z ubiegłego miesiąca - tym samym wyprzedzając Lewicę, która w badaniu najnowszym jest na ostatnim miejscu.

Należy jednocześnie podkreślić, że w najnowszym sondażu głosować na Lewicę chciało 5,1 proc. badanych - w poprzednim 4,8 proc. - a więc również to ugrupowanie odnotowało nieznaczny wzrost.

dycbnue

Sondaż IBRIS został przeprowadzony w dniach 21-22 sierpnia 2020 roku na reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych Polaków. Badanie zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dycbnue
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dycbnue
Więcej tematów