Sondaż IBRIS dla WP. Wybory parlamentarne. Jak wypada ugrupowanie Szymona Hołowni?
60 proc. badanych wzięłoby udział w wyborach parlamentarnych, gdyby zostały przeprowadzone w tę niedzielę - wynika z najnowszegoo sondażu IBRIS dla Wirtualnej Polski. Na kogo oddaliby swój głos?
Badanych spytano: "Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory parlamentarne, to wziąłby Pan lub Pani w nich udział?". 46,1 proc. odpowiedziało - zdecydowanie tak, a 14,4 proc. - raczej tak. Oznacza to, że 60 proc. respondentów wzięłoby udział w wyborach parlamentarnych.
14,3 proc. powiedziało, że raczej nie poszłoby do urn, a 23,9 proc. na pewno by tego nie zrobiło. Zdania na ten temat nie miało tylko 1,3 proc. osób.
Wybory parlamentarne. Które ugrupowanie?
A kogo poparliby głosujący? 39,2 proc. badanych przyznaje, że byłoby to Prawo i Sprawiedliwość/Zjednoczona Prawica. 26,5 proc. zagłosowałoby na Koalicję Obywatelską, w skład której wchodzą: PO, Nowoczesna, Zieloni. Na podium znalazłaby się jeszcze Lewica - SLD, Wiosna i Partia Razem - uzyskując poparcie 9,8 proc. respondentów.
Na Konfederację głosowałoby 9,3 proc. badanych, a na PSL i Kukiz'15 - 5,1 proc. 10 proc. respondentów nie wskazało, na kogo oddałoby głos.
Ugrupowanie Szymona Hołowni wchodzi na podium
Co ciekawe, gdyby do tej puli ugrupowań dodać Ruch Szymona Hołowni "Polska 2050", uzyskałoby ono poparcie na poziomie 11,8 proc. głosów. To oznacza, że byłoby ono trzecim wyborem respondentów.
Głosy rozłożyłyby się następująco: PiS/Zjednoczona Prawica - 38,8 proc., Koalicja Obywatelska - 25,6 proc., Ruch Szymona Hołowni - 11,8 proc., Konfederacja - 6,6 proc., Lewica - 4,8 proc., PSL i Kukiz'15 - 2 proc.
Zgodnie z tymi wynikami, na starcie w wyborach ugrupowania "Polska 2050" najbardziej straciłaby Lewica, która z podium spadłaby na przedostatnie miejsce - z poparcia na poziomie 9,8 proc. głosów zeszłaby na 4,8 proc.
Sondaż IBRIS został przeprowadzony w dniach 24-25 lipca 2020 roku na reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych Polaków. Badanie zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).