Najnowszy sondaż IBRiS dla WP. PiS przerywa złą passę
Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, PiS zdobyłoby w nich najwięcej głosów - wynika z sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski. Poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego - po dużych spadkach notowań w ostatnich tygodniach - znów rośnie.
Prawo i Sprawiedliwość, według najnowszego sondażu IBRiS dla WP, mogłoby liczyć na 33 proc. głosów, Koalicja Obywatelska zaś na 24,1 proc.
To oznacza, że poparcie dla partii rządzącej rośnie - o 4 punkty procentowe w porównaniu z sondażem IBRiS dla WP sprzed dwóch tygodni.
Poparcie dla KO wzrosło o jedynie 0,1 pp., co wskazuje, że największa partia opozycyjna nie zyskała znacząco na ostatnich perturbacjach w obozie władzy. Problemy wewnętrzne w Zjednoczonej Prawicy i sytuacja pandemiczna w ostatnich dwóch tygodniach nie zaszkodziły PiS.
Na podium - według nowego sondażu IBRIS dla WP - utrzymuje się Polska 2050. Formacja Szymona Hołowni i Michała Kobosko notuje poparcie na poziomie 13,1 proc. (spadek o 1,8 proc. w porównaniu z badaniem sprzed dwóch tygodni). Lewica może liczyć na 8,4 proc. (wzrost o 1,5 pp.), Koalicja Polska PSL-Kukiz'15 - 5 proc. (wzrost o 1,7 pp.).
Najnowszy sondaż IBRiS dla WP. Konfederacja słabnie po Marszu Niepodległości
Do Sejmu nie dostałaby się za to Konfederacja, która w nowym sondażu IBRiS dla WP notuje spory spadek. Dziś formacja ta mogłaby liczyć na 2,3 proc. poparcia - to spadek o 3 pp. w porównaniu z sondażem z początku listopada.
Relatywnie wysoki jest odsetek osób niezdecydowanych. Aż 14 proc. badanych w sondażu IBRiS nie wie, na kogo oddać głos, gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę.
Udział w wyborach deklaruje 49,8 proc. badanych ("zdecydowanie tak" - 37,6 proc., "raczej tak" - 12,3 proc.). Odpowiedzi "raczej nie" udzieliło 17,3 proc. respondentów, a "zdecydowanie nie" - 26,7 proc. "Nie wiem" odpowiedziało 6,1 proc. ankietowanych.
Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) został przeprowadzony w dniach 13-14 listopada na próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).