Trwa ładowanie...

Najnowszy sondaż. Co z polskim Episkopatem? Opinia Polaków

Polacy nie pozostają obojętni na kolejne skandale dotyczące przypadków pedofilii w Kościele katolickim. Z najnowszego sondażu wynika, że w obecnej sytuacji większość z nich uważa dymisję Episkopatu za właściwy pomysł.
Share
Najnowszy sondaż. Polacy chcą dymisji Episkopatu
Najnowszy sondaż. Polacy chcą dymisji EpiskopatuŹródło: East News
dw45b1e

"Proszę powiedzieć na ile zgadza, lub nie zgadza się Pan(i)/ z następującym twierdzeniem: 'Po ujawnieniu kolejnych afer pedofilskich w polskim Kościele cały Episkopat powinien podać się do dymisji'" - poproszono w najnowszym sondażu United Surveys dla "Wprost".

58,7 proc. badanych stwierdziło, że zgadza się z tą tezą. Przeciwnego zdania jest 33,9 proc. osób. 7,4 proc. ankietowanych nie miało zdania w tej sprawie.

Dymisji kościelnych hierarchów chcą najczęściej wyborcy opozycji - 70 proc. Za właściwą uważa taką decyzję 41 proc. osób popierających Zjednoczoną Prawicę.

dw45b1e

Sprawa ks. Andrzeja Dymera. Krzysztof Śmiszek o decyzji komisji ds. pedofilii: to skandal

Najnowszy sondaż. Zmian w Episkopacie najbardziej chcą niewierzący

Całkowitej zmiany personalnej Episkopatu chcą głównie mieszkańcy średnich (77 proc.) i dużych miast (70 proc.). Na wsi jest to 52 proc badanych. Zmiany popiera 93 proc. osób niewierzących i praktykujących oraz 86 proc. osób niewierzących i niepraktykujących.

dw45b1e

We wtorek zmarł ks. Andrzej Dymer. Duchowny w ostatnim czasie był ponownie oskarżany o molestowanie seksualnej dzieci w latach 90.

- Nie można usprawiedliwiać opieszałości w tym względzie czy przewlekłości takiego postępowania, ale bardziej jasno i zdecydowanie postępować, i rozliczać także w sposób konsekwentny te przestępstwa i grzechy, których jesteśmy świadkami - powiedział w środę na antenie Radia Plus Gniezno delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dw45b1e

Podziel się opinią

Share
dw45b1e
dw45b1e
Więcej tematów