Najnowsze badania rzadkiej choroby neurologicznej. Zamienia życie w koszmar
Naukowcy zwracają uwagę na istnienie rzadkiej, ale niezwykle uciążliwej choroby neurologicznej, która sprawia, że jej cierpiący widzą twarze innych ludzi jako zdeformowane. Zjawisko to zostało opisane na łamach prestiżowego pisma medycznego "The Lancet".
25.03.2024 | aktual.: 25.03.2024 14:22
Choroba, znana pod skomplikowaną nazwą prozopometamorfopsja, potrafi przekształcić codzienne życie w prawdziwy koszmar. Jej objawy polegają na tym, że twarze innych osób wydają się pacjentom zniekształcone, a niekiedy nawet przypominają demoniczne maski. Nazwa choroby pochodzi od greckich słów: "prosopon", co oznacza maskę teatralną lub osobę, "metamorphosis", czyli przemianę, oraz "opsis", co tłumaczy się jako widzenie.
Prozopometamorfopsja występuje w różnych formach i o różnym nasileniu. Jej objawy mogą obejmować zniekształcone postrzeganie kształtu, kolorów czy rozmieszczenia poszczególnych części twarzy. Choroba może trwać od kilku dni do kilku tygodni, a nawet lat.
Naukowcy, w ramach najnowszych badań, opisali niezwykle interesujący przypadek 58-letniego mężczyzny cierpiącego na prozopometamorfopsję. Dzięki temu udało się lepiej zrozumieć rodzaj zniekształceń, które doświadczał. Co ciekawe, pacjent widział twarze jako zniekształcone "na żywo", ale gdy te same twarze oglądał na zdjęciach, postrzegał je bez żadnych deformacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dla celów badania naukowcy wykonali zdjęcie twarzy pewnej osoby, a następnie pokazali je pacjentowi na ekranie komputera, jednocześnie umożliwiając mu obserwację tej samej osoby na żywo.
Badacze zdołali uzyskać od pacjenta opisy różnic między twarzą na ekranie a prawdziwą twarzą, którą widział na żywo. Następnie, za pomocą specjalistycznego oprogramowania komputerowego, modyfikowali zdjęcie tak, aby odpowiadało zniekształceniom, które pacjent dostrzegał w prawdziwych twarzach.
- W innych przypadkach tej choroby pacjenci nie są w stanie ocenić, jak dokładnie komputerowa wizualizacja zniekształceń odzwierciedla to, co widzą, ponieważ wizualizacja ma dla nich również zniekształcenia - wyjaśnia główny autor badań, Antonio Mello z Dartmouth College w USA.
Prozopometamorfopsja mylona ze schizofrenią
Badacze podkreślają, jak ważne jest zwrócenie uwagi na problem osób cierpiących na prozopometamorfopsję. - Słyszeliśmy od wielu chorych, że psychiatrzy diagnozowali u nich schizofrenię i przepisywali leki przeciwpsychotyczne, podczas gdy mają oni problemy z układem wzrokowym - wyjaśnia Brad Duchaine, również z Dartmouth College.
Duchaine dodaje, że osoby cierpiące na prozopometamorfopsję często nie mówią innym o swoich dolegliwościach, obawiając się, że mogą być posądzone o problemy psychiczne.
Wśród autorów artykułu opublikowanego w "The Lancet" jest polski neurolog, Krzysztof Bujarski, obecnie mieszkający i pracujący w USA.
Źródło: PAP