Trwa ładowanie...
ycipk-10zmez

Najmłodsza premier w historii Finlandii. Przed Sanną Marin trudne zadanie

34-letnia Sanna Marin została oficjalnym kandydatem na szefa nowego centrolewicowego rządu Finlandii. Wiceprzewodnicząca Socjaldemokratycznej Partii Finlandii ma zastąpić 57-letniego premiera Anttiego Rinnego, który podał się do dymisji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sanna Marin
Sanna Marin (East News)
ycipk-10zmez

Pełniąca dotychczas obowiązki ministra transportu i komunikacji Marin czeka na zatwierdzenie kandydatury przez parlament i otrzymanie nominacji z rąk prezydenta Sauliego Niinisto. Nowy rząd ma być powołany we wtorek. Jeśli ten scenariusz się ziści, 34-latka zostanie najmłodszym premierem w historii swojego kraju.

W wewnętrznych wyborach socjaldemokratów - największego ugrupowania w parlamencie, które wygrało przeprowadzone na wiosnę wybory - Marin pokonała 37-letniego Anttiego Lindtmana, szefa grupy parlamentarnej. Podczas niedawnego przemówienia podkreślała przywiązanie do wartości socjaldemokratycznych i roli, jaką w jej życiu odegrało państwo opiekuńcze.

ycipk-10zmez

Sanna Marin w obliczu wyzwania

Przed młodą premier stoi trudne zadanie, bowiem poparcie dla jej ugrupowania jest najniższe od 25 lat i według sondaży wynosi zaledwie 13 proc. W siłę z kolei rośnie narodowo-konserwatywna partia Finowie (F), na którą chce zagłosować 24 proc. wyborców.

Kolejnym problemem są tarcia w koalicji rządzącej. Premier Antti Rinni złożył dymisję po tym, jak poparcie dla jego gabinetu wycofał największy koalicjant SDP, czyli liberalne Centrum Finlandii (KESK). Koalicję rządową w Finlandii tworzą SDP, KESK, Zielona Unia (VIHR), Związek Lewicowy (VAS) oraz Szwedzka Partia Ludowa w Finlandii (RKP). Łącznie dysponują 117 mandatami w 200-osobowym jednoizbowym parlamencie.

Sanna Marin urodziła się 16 listopada 1985 roku w Helsinkach. Pochodzi z rodziny homoseksualnej - była wychowywana przez swoją matkę i jej partnerkę. Zna trzy języki obce: szwedzki, angielski i niemiecki. Z wykształcenia jest prawnikiem.

ycipk-10zmez

Radosław Sikorski: Jarosław Kaczyński "zakałapućkał się" ws. Mariana Banasia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-10zmez

ycipk-10zmez
ycipk-10zmez
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów