Stacja Kultura w Rumi - rewitalizacja dworca kolejowego
Autor: SIKORA Wnętrza, kubatura: 7 tys. m sześc., koszt: ok. 5 mln zł
Dworcowy budynek w Rumi był wyjątkowo zaniedbany, ale też nieszczególnie atrakcyjny; ot, dość przeciętny modernizm z końca lat 50. XX w. Z zewnątrz więc jedynie skutecznie go doczyszczono i usunięto paskudne narośla reklamowe. Ale wnętrze to już prawdziwa rewolucja. Na potrzeby kolejowe pozostawiono bowiem zaledwie 20 proc. powierzchni. Resztę zamieniono w rodzaj nowoczesnego domu kultury, w którym najważniejsza jest obszerna czytelnia i biblioteka, ale znajdują się tu także: stanowiska komputerowe, galeria, sala konferencyjna, pracownia malarska, lokale dla organizacji pozarządowych. Zapyziały hol zamienił się w przytulne, ale i nowoczesne wnętrze, z ciekawymi nawiązaniami do jego tradycyjnych funkcji (dworcowy zegar i megafon, półki kojarzące się z szynami itp.). Architektura wnętrza oczywiście urzeka, ale najważniejszy jest społeczny wydźwięk projektu. Oto zamiast zapychać dworcowe wnętrze kolejnymi sklepami i punktami usługowymi stworzono wartościową przestrzeń służącą integracji mieszkańców.
Nagroda Architektoniczna Polityki ustanowiona została cztery lata temu. Celem organizowanego przez tygodnik "Polityka" przedsięwzięcia jest promowanie realizacji stanowiących symbol dobrego smaku, przyjaznych ludziom i w oczywisty sposób poprawiających estetykę otoczenia.
Nagroda przyznawana jest w dwuetapowym procesie, tak samo, jak w przypadku Paszportów Polityki. Najpierw kilkudziesięciu zaproszonych przez redakcję ekspertów proponuje kandydatów. Cztery najpopularniejsze obiekty są nominowane do nagrody, piątego finalistę wskazuje redakcja. W drugim etapie kilkunastoosobowe jury wybiera laureata głównej nagrody. Kolejną nagrodę przyznają czytelnicy w internetowym głosowaniu.
Po raz pierwszy Nagrodę Architektoniczną "Polityki" wręczono w 2012 r. za najlepszą realizację architektoniczną oddaną do użytku w roku 2011 r. i powędrowała ona do Biura Architektonicznego HS99 za projekt Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach. Na obiekt ten zagłosowali również internauci Polityka.pl.
Najciekawszym obiektem roku 2012 r. okazała się zarówno dla profesjonalnego jury, jak i internautów, Przystań Miejska w Bydgoszczy, autorstwa APA Rokiccy. Laureatem III edycji Nagrody zostali zaś architekci kameralnego Służewskiego Domu Kultury - pracownie WWAA oraz 137kilo. Po raz pierwszy inaczej zagłosowali internauci, którzy za najciekawszy obiekt zrealizowany w roku 2013 r. uznali budynek Muzeum Historii Żydów Polskich (Lahdelma&Mahlamäki Architects oraz polska współpraca Kuryłowicz&Associates).
(js)