Trwa ładowanie...

"Najbardziej zagrożone miejsce na Ziemi"? Pojechał tam prezydent Andrzej Duda

Prezydent odwiedził teren tzw. przesmyku suwalskiego. O tym, że głowa państwa uda się w ten newralgiczny rejon, informowaliśmy już kilka dni temu. Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami stacjonującymi na północnym wschodzie kraju. Przypomnijmy, że ostatnio "Politico" pisał o tym regionie jako "najbardziej zagrożonym miejscem na Ziemi".

Share
Prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak spotkali się we wsi Szypilszki z żołnierzami stacjonujących tam jednostek, a także z prezydentem LitwyPrezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak spotkali się we wsi Szypilszki z żołnierzami stacjonujących tam jednostek, a także z prezydentem LitwyŹródło: PAP, fot: PAP/Artur Reszko
d35l6ja

Prezydenci Andrzej Duda oraz Gitanas Nauseda złożyli w czwartek wspólną wizytę w zlokalizowanym na przesmyku suwalskim mobilnym stanowisku dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, które znajduje się w Szypliszkach (powiat suwalski). Prezydentom towarzyszyli ministrowie obrony obu krajów: Mariusz Błaszczak i Arvydas Anusauskas.

- Bardzo się cieszę, że mogę dziś tu, na polskiej ziemi przywitać prezydenta Litwy, pana Gitanasa Nausedę, mojego serdecznego przyjaciela - powiedział Duda podczas wspólnej konferencji z Nausedą.

d35l6ja

Jak podkreślił prezydent, przesmyk suwalski to niezwykle ważne miejsce nie tylko dla Polski i Litwy, ale także dla całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zauważył, że to strategiczny, wąski pas ziemi, który łączy Litwę i Polskę, ale zarazem łączy także Litwę i państwa bałtyckie z pozostałą częścią UE i państw NATO. - Dzieli on okręg kaliningradzki, a więc tę eksklawę Federacji Rosyjskiej, z Białorusią. Nie ma co kryć, z tego względu właśnie jest w sposób szczególny strzeżony przez siły zbrojne Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił prezydent RP.

To kluczowe miejsce dla bezpieczeństwa NATO

Duda zauważył, że wielu ludzi "zadaje sobie ostatnio pytania, czy to miejsce jest bezpieczne".

- Właśnie dlatego postanowiliśmy z panem prezydentem przyjechać właśnie tu, zarówno po polskiej, jak i litewskiej stronie, by pokazać, że jest bezpieczne. Jest bezpieczne właśnie ze względu na to, co tu państwo dziś razem z nami obserwujecie - codzienną, spokojną, ale absolutnie pełną czujności służbę żołnierzy polskich, litewskich i żołnierzy NATO - zaznaczył Duda.

Duda podkreślił, że w ostatnich miesiącach zabiegał skutecznie razem z litewskim prezydentem o wzmocnienie poziomu bezpieczeństwa w Europie Środkowo-wschodniej poprzez przyjęcie postanowień na niedawnym szczycie NATO w Madrycie.

d35l6ja

Przesmyk suwalski musi być chroniony

- To wzmocnienie jest faktem poprzez nową Koncepcję strategiczną NATO, poprzez wzmocnienie obecności Sojuszu na wschodniej flance NATO - na Litwie, w Polsce i w innych krajach (...). To jest także i wzmocnienie poprzez zwiększoną obecność armii Stanów Zjednoczonych w naszym rejonie - dodał prezydent.

Szypliszki (woj. podlaskie), 07.07.2022. Mobilne Stanowisko Dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód na przesmyku suwalskim w Szypliszkach, 7 bm. (aldg) PAP/Artur Reszko PAP
Szypliszki (woj. podlaskie). Mobilne Stanowisko Dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód na przesmyku suwalskimŹródło: PAP, fot: PAP/Artur Reszko

Przesmyk suwalski to obszar obejmujący okolice Augustowa, Suwałk i Sejn, gdzie przebiega granica Polski z Litwą. Przesmyk łączy terytorium państw bałtyckich z Polską i resztą państw NATO, oddzielając jednocześnie Białoruś od należącego do Rosji obwodu kaliningradzkiego. Mobilne stanowisko przy w tymi miejscu zostało rozwinięte na czas ćwiczeń Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.

Od dawna miejsce to wskazuje się jako jedno z pierwszych miejsc, w które uderzyłaby Rosja, gdyby wojna w Ukrainie rozlała się na kolejne państwa Europy. Serwis "Politico" - choć nieco przesadnie - nazwał przesmyk "najniebezpieczniejszym miejscem na świecie".

Jedyne lądowe połączenie Litwy z NATO. Tak wygląda sytuacja w Przesmyku Suwalskim

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d35l6ja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d35l6ja
Więcej tematów