Osama bin Laden
Po wojnie w Afganistanie wrócił do Arabii Saudyjskiej. Wkrótce wojska Iraku weszły do Kuwejtu, co podzieliło świat muzułmański. Bin Laden namawiał rodzinę królewską, by pozwoliła mu ponownie zmobilizować bojowników z Afganistanu. Ci jednak odmówili i, co gorsza w oczach Osamy bin Ladena, pozwolili na stacjonowanie w ich kraju amerykańskich wojsk. Na terenie Arabii Saudyjskiej znajdują się dwa najważniejsze miejsca kultu dla muzułmanów, nierozerwalnie związane z historią Mahometa – Mekka i Medyna. Amerykańskie bazy na saudyjskiej ziemi były więc świętokradztwem. Przyszły twórca zamachu na WTC zaczął na tyle głośno krytykować Saudów, że został wydalony z kraju.
Kolejne pięć lat spędził w Sudanie, gdzie wzmacniał swoja organizację i zbierał fundusze. Wkrótce dokonał swoich największych zamachów. Choć nie udowodniono mu winy za zamachy 11 września, w 2004 roku pojawiło się nagranie, w którym Osama bin Laden sam się przyznaje do odpowiedzialności za ataki. Mimo to, nagranie budzi wiele wątpliwości, podobnie jak wideo z 2007 roku, na którym mogły być użyte i zmontowane starsze materiały.
W poszukiwaniu Osamy bin Ladena Amerykanie ugrzęźli w trwającej już osiem lat wojnie w Afganistanie, którą porównuje się do wojny wietnamskiej. Podejrzewa się, że przywódca Al-Kaidy nie jest już nawet w Afganistanie, ale przeniósł się do Pakistanu. Niedawno natomiast media donosiły, że podczas amerykańskiego nalotu zginął syn terrorysty, Saad bin Laden - według CIA to informacja pewna na 80-85%... co i tak stanowi większy odsetek prawdopodobieństwa niż w przypadku innych informacji o aktualnym życiu Osamy bin Ladena.