John B. Gurdon - zdobywca Nobla z medycyny
Tegoroczną medyczną Nagrodę Nobla przyznano dwóm naukowcom zajmującym się badaniami komórek. Otrzymał ją profesor brytyjskiego Cambridge, pionier klonowania John B. Gurdon. Już w latach 60. dokonał on odkrycia, że materiał genetyczny dojrzałej komórki może posłużyć do odtworzenia całego organizmu.
Pionierskie prace Gurdona dotyczą przeszczepu jądra komórkowego oraz klonowania. Przeszczep jądra komórkowego był przedmiotem jego pracy doktorskiej. W roku 1958 udało mu się pobrać nienaruszone jądro komórkowe z komórki jelita kijanki żaby Xenopus i zastąpić nim jądro komórki jajowej. W ten sposób uzyskał identyczną genetycznie kopię kijanki - sklonował ją.
Brytyjski biolog, sir John Bertrand Gurdon urodził się 2 października 1933 w Dippenhall (Wielka Brytania).
W roku 1960 zrobił doktorat na uniwersytecie oksfordzkim i pracował na tamtejszym wydziale zoologii. W roku 1972 przeniósł się na brytyjski uniwersytet w Cambridge, gdzie został profesorem. Obecnie pracuje w Gurdon Institute w Cambridge.
Od roku 1971 jest członkiem najstarszego na świecie towarzystwa naukowego - Royal Society. Od 1995 roku posiada tytuł szlachecki. W roku 2004 na jego cześć Wellcome Trust/Cancer Research UK Institute for Cell Biology and Cancer zmienił nazwę na Gurdon Institute.