Nagie dzieci na plażach w Polsce. Ludzie mówią, co o tym myślą
Nadchodzi lato a wraz z nim coraz więcej okazji, by w gorące dni wypoczywać nad wodą. Nad morzem, rzeką lub jeziorem z pewnością będzie można natknąć się na widok, który od lat dzieli plażowiczów. Nagie dzieci w przestrzeni publicznej wywołują kontrowersje.
Rozebrane maluchy bawiące się beztrosko w upalne dni na nadmorskim piasku lub nad jeziorem to temat, który budzi gorące dyskusje. Polacy mają do tej skwestii różne nastawienie.
Wielu rodziców uważa, że dziecku należy się swoboda, także od kostiumu kąpielowego. Specjaliści odradzają to jednak z różnych względów.
Lekarze przestrzegają, że brudny piasek może być przyczyną wielu zdrowotnych problemów. Policjanci ostrzegają, że nagość naszego dziecka może zostać wykorzystana przez osoby, które mają złe intencje. Może bowiem dojść do sytuacji, kiedy ktoś zrobi zdjęcie pozbawionemu odzieży kilkulatkowi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj również: "Coś złego się stało". Trwa niepokojący trend nad morzem
W badaniu Ariadny, przeprowadzonym na zlecenie Wirtualnej Polski, sprawdziliśmy, jak wiele osób uznaje taki widok za niedopuszczalny.
Uczestnicy ankiety odpowiedzieli na pytanie: "Czy uważasz, że dzieci nie powinny chodzić nago po plaży?".
Aż 63 proc. respondentów zgodziło się z tym stwierdzeniem. Wśród nich 35 proc. ankietowanych jest "zdecydowanie" przeciw nagości kilkulatków w sytuacji publicznej, a 28 proc. uważa, że dzieci "raczej" nie powinny biegać nago po plaży.
Tylko 20 proc. nie widzi w dziecięcej nagości niczego niewłaściwego. Spośród nich 12 proc. uważa, że "raczej" nie ma w tym niczego złego, a 8 proc. "zdecydowanie" nie postrzega takiego plażowania maluchów jako czegoś niewłaściwego lub niebezpiecznego.
17 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".
Badanie zostało przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 17-19 maja 2024 roku. Próba ogólnopolska N=1145 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.